Panax ginseng

Ženšen pravý

Panax ginseng, Panax schinseng, zázrak přírody, dar bohů,kořen života, stosil, božská tráva, Tartar Root; Five-fingers, Korejský ženšen
Kategorie:
Adaptogen
Původ:
Čína
Vhodné kombinace:
Lepidium meyenii
 
Užívání a složení
Kořen ženšenu se buďto suší na slunci nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu a poté suší uměle vyvolaným teplem. Pokud se Panax paří na slunci, vzniká bílý ženšen, oproti tomu Panax namočený v nálevu získává hnědočervenou barvu a vzniká ženšen červený, který je křehký a sklovitý. Kořen obsahuje několik vzácných účinných a silných látek, které tvoří přes 20% hmotnosti kořene. Jsou to hlavně triterpenoidní saponiny (ginsenosidy, panaxosidy), které působí na stimulačně na nervový systém a posilují imunitní systém. Působí antioxidačně na organizmus a zhášejí volné radikály. Druhou důležitou skupinou jsou polyacetylenové sloučeniny, které tlumí tvorbu různých nádorových buněk, zvyšují sexuální aktivitu a snižují hladinu cholesterolu.
 
 
Ženšen kladně působí na lidský organizmus, při stresu, napomáhá lepšímu soustředění a paměti, regeneruje svaly a posiluje erekci a potenci. Navozuje chuť do života. Při odbourání únavy a zvýšení fyzické aktivity si tělo i nadále zanechává možnost bez potíží usnout. Dále brzdí odumírání buněk a pomáhá proti chorobám jako je zvýšený krevní tlak, cévní problémy (křečové žíly), tlumí chronické záněty a alergie. Chrání před viry (chřipka), pomáhá proti slábnutí mentálních funkcí a diabetes obou typů. Při radiačním poškození se ženšen preferuje jako nejlepší lék vůbec. V západní medicíně se Panax řadí k rostlinám, které podporují energii, kdežto v tradiční čínské medicíně je Ženšen brán jako rostlina na uklidnění. Dále je to jeden z nejpopulárnějších přírodních dopingů, který sportovci hojně využívají. Panax je považován i za spolehlivé afrodisiakum. Jelikož působí na celkovou fyzickou i psychickou kondici, zpříjemňuje i sexuální život. Účinek ženšenu na erekci se dostavuje u všech generací a zcela běžně se předepisuje k posílení sexuálních funkcí. Přispívá k plodnosti zvýšení libida.
 
Dávkování
Panax ginseng je ve formě prášku. Ideální dávka se pohybuje mezi 2 - 5 gramy, které zalijí 250 ml vody. Nápoj se pije 2x denně. Denní dávka 80% extraktu je 0,3 - 1 gram denně, který se přidá do libovolného nápoje. Ženšen se nedoporučuje užívat s některými látkami, protože vyvolává negativní reakce. Mezi ně patří alkohol, kofein (styk kofeinu a ženšenu způsobuje urychlení srdce). Pokud je žena těhotná nebo kojí, neměla by Panax užívat. Nesmí být podáván kojencům a malým dětem a lidem trpící schizofrenií. Extrakt (80% ginsenosidů) ze Ženšenu se dávkuje denně, dávka je 0,5 gramu až 1 gram, který se přidá do libovolné tekutiny. Kapsle s (80% ginsenosidů) se dávkují 1-2 kapsle denně
 
Dávkování
Extrakt 10:1
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Praesent eleifend rutrum pulvinar. Mauris et ultrices ligula, at euismod nisl.
 
Extrakt 80% ginsegnosidů kapsle
1-2 kapsle denně
 
Extrakt 80% ginsegnosidů prášek
se dávkuje denně, dávka je 0,5 gramu až 1 gram, který se přidá do libovolné tekutiny.