Paulinia cupana

Guarana

Paulonie nápojná, Kurura nápojná, Paullinia cupana, Paullinia crysan, Paullinia sorbilis, Guarana, Brazilské kakao, Quarana, Quarane, Fruits of Youth, waranna, wanna
Kategorie:
Stimulant
Původ:
Brazílie
Vhodné kombinace:
Cola Nitida, Cola acuminata
 
Účinky a užití
Jihoamerické indiánské kmeny sbírali semena a opékali je nebo je přidávali do vody a vznikla z toho čokoládová pasta, kterou přidávali do různých nápojů, potravin nebo léků. Užívali ji jako stimulant a k zástavě chronického průjmu. V průběhu staletí se Guarana začala zkoumat. Již v roce 1940 se zjistilo, že by to mohl být vhodný lék při léčbě vysoké horečky, bolesti hlavy, křečích a jako životabudič. Ne nadarmo se jí přezdívá „druhý kokain“. Guarana je opěvovaná rostlina, která má povzbuzující účinky a podporuje soustředěnost. Doporučuje se především studentům, kteří se během maturitního nebo zkouškového období musí naučit stohy učebnic. Zlepšuje paměť, koncentraci a posiluje nervy. Jako každý správný stimulant může způsobit snížení chutě k jídlu a může pomoci spalovat tuky. K tomu navíc zabraňuje nadměrnému ukládání cholesterolu a celulitidě. Guarana pomáhá proti obezitě a nemocí z ní plynoucích. Je vhodná užívat při depresích, úzkostech a nervovém vypětí. Guarana se může využít i jako podpůrný prostředek při rekonvalescenci po těžké chorobě. Uklidňuje menstruační bolesti a stimuluje mozkové funkce. Má antibakteriální a antioxidační funkce.
 
 
V dnešní době užívá Guaranu odhadem milion Brazilců jako podpůrný prostředek proti únavě z tepla. Dokonce se stala brazilským národním nápojem nesoucí jméno Guarana Soda. Rostlina také detoxikuje krev, pomáhá při migréně, revmatismu, vysokému krevnímu tlaku, úplavici či průjmu. Výtažek je přidáván do šampónů proti rychle mastícím se vlasům či do přípravků, které zabraňují padání vlasů. Je možné užívat Guaranu i jako afrodiziakum. Výzkumy na zvířatech v roce 1998 ukázaly, že Guarana není toxická ani ve vyšších dávkách. Za celou dobu byla hlášena jen jedna otrava a to u ženy, která měla velké problémy se srdcem. V roce 1989 ukázaly výzkumy, že zabraňuje tvorbě krevních sraženin a tento účinek se znovu potvrdil i v roce 1991. V roce 1997 se potvrdil i její nejslavnější účinek – podpora energie. Vědci si všimli zvýšené fyzické odolnosti u laboratorních krys. Dále bylo zjištěno, že v kombinaci s jinými rostlinami, Guarana usnadňuje hubnutí, protože vytváří pocit sytosti. Jelikož popularita této amazonské rostliny stále roste, její výtažky se přidávají také do energetických a proteinových nápojů. Nápoj obsahující Guaranu jde mnohem rychleji na odbyt, a tak toho mnoho prodejců využívá. Mnoho jich na obsahový štítek napíše Guarana, ale do nápoje přidá obyčejný kofein, což znevažuje její účinky.
 
Dávkování
Guaranu nabízíme v několika formách - v prášku, jako extrakt nebo semena. 1 čajovou lžičku (2,5 - 3 gramy) prášku jednoduše rozmícháte v teplém mléce a osladíte cukrem. Je dost možné, že se všechen prášek nerozpustí, ale s tím si nedělejte žádnou hlavu, protože na výsledném efektu to nic nezmění. Optimální dávka je 5 gramů, což odpovídá 1 čajové lžičce. Extrakt je 22x silnější než samotný prášek. Optimální dávka se pohybuje mezi 0,4 - 0,7 gramy a zalije se 200ml vody nebo teplým mlékem. Jelikož má extrakt opravdu silně hořkou chuť, doporučujeme osladit cukrem nebo medem. U semen je nejjednodušším způsobem užívání rozžvýkání v ústech. Semena jsou však velmi tvrdá, proto je lepší je chvíli cumlat v ústech, dokud nenabobtnají, poté bude rozkousnutí velmi jednoduché.
 
Dávkování
Extrakt 22% kofeinu v kapslích
1 - 3 kapsle, denně
 
Extrakt 22% kofeinu prášek
0,4-0,7g, 1 odměrka, denně
 
5g - 1 čajová lžička rozpustit v teplém mléce, či vodě
 
Celá semínka
5g - 1 čajová lžička - rozdrtit a přidat do libovolné tekutiny