Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Quercus petraea

Dub Zimní

Quercus sessilis, Quercus sessiliflora
Kategorie:
Léčivé byliny
Popis rostliny
Dub zimní s latinským označením Quercus petraea roste takřka po celém území Evropy. Mimořádně se mu daří v pahorkatinách a nižších horských polohách s dostatkem minerálů v půdě. Vyskytuje se v koloniích s dalšími listnatými stromy, které označujeme jako doubravy. Nevadí mu znečištěné ovzduší a nalezli bychom ho i v oblastech s nedostatkem vláhy. Dub zimní dorůstá výšky 20 – 40 metrů. Koruna stromu vytváří nepravidelnou rozložitou korunu a je protažená do výšky. Pro tento dub je charakteristický mohutný válcovitý kmen. Listy o délce až 15 cm každoročně opadají a vyrůstají na dlouhých řapících. Mají obvejčitý tvar a široké zaokrouhlení na vrcholu. Zatímco horní strana listů se leskne a má sytě zelenou barvu, spodní strana listů je o něco světlejší. Dub zimní kvete od dubna do června a plodí tzv. žaludy s krátkou stopkou. Samčí květy poznáte podle převislých jehnědů. Naopak samičí květy jsou drobné a přisedlé. Tento dub jen tak něco nevyvrátí, neboť má silný kůlový kořen. K léčebným účelům se používá dubová kůra.
Složení
Svíravých a dezinfekčně působících tříslovin, které mají stahující a antiseptické účinky. Nejdůležitější je tříslovina tanin, která zamezuje vzniku bakteriálních infekcí. Z toho důvodu se dubová kůra používá na léčbu průjmů a žaludečních a urologických obtíží. V dubové kůře nechybí ani různé stopové prvky a vitaminy, fytoncidní látky s antibiotickými účinky, hořčiny pro lepší trávení, antioxidační flavonoidy a pryskyřice. V dubové kůře jsou také zastoupeny kyseliny gallová s protivirovými a protiplísňovými účinky a kyselina ellagová, která snižuje negativní vliv volných radikálů.
Jak účinkuje?
Dubová kůra má široké účinky. Odvar z kůry se používá k vnějšímu ošetření, ale můžete ho popíjet i jako čaj. Vyzkoušejte ho na poranění kůže s menšími i většími ranami, které krvácejí a potřebují vydezinfikovat. Blahodárně působí rovněž na špatně se hojící a zanícené rány, mokvavé ekzémy, plísňové infekce, akné a bércové vředy. Zlepšuje stav paradentózy a odstraňuje různé infekce v krku a dutině ústní. Nejčastěji se dubová kůra používá na zánětlivé hemoroidy, zvláště při nadměrném svědění a pálení konečníku. Úlevu vám přinesou sedavé koupele, obklady nebo gel z dubové kůry. Mějte však na paměti, že dubová kůra hemoroidy nevyléčí. Čaj z dubové kůry naopak působí uvnitř těla. V minulosti se užíval zejména při krvácení v trávicím traktu, silném menstruačním krvácení nebo při průjmových problémech. I v dnešní době je čaj z dubové kůry doporučován různými lidovými léčiteli. Až Vás bude trávit poranění kůže, krvácení, záněty, vyrážky, gynekologické obtíže a ekzémy, vzpomeňte si právě na dubovou kůru.
Nežádoucí účinky
Při nesprávném dávkování může mít dubová kůra nežádoucí účinky. Nikdy ji neaplikujte zevně na rozsáhle popálenou nebo nekrotizující pokožku a sliznice. Vnitřně ji užívejte krátkodobě a nepřekračujte doporučenou denní dávku. Jinak Vám hrozí žaludeční a střevní potíže a v horším případě až poškození ledvin a jater. O užívání dubové kůry by se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem těhotné a kojící ženy a lidé s jakýmikoliv zdravotními problémy.
Dávkování
Na 250 ml odvaru budete potřebovat 1 – 2 lžíce dubové kůry. Dubovou kůru vložte do vody a přiveďte ji k varu. Po dovršení bodu varu odvar odstavte a nechejte směs 15 minut odstát. Poté ji sceďte a užívejte vnitřně jako čaj (1 lžíce dubové kůry / 250 ml vody) nebo vnějšně na polévání a obklady (2 lžíce dubové kůry / 250 ml vody).
Užívání
Poraněnou pokožku polévejte odvarem z dubové kůry 2x denně. Odvar z dubové kůry si dopřejte ve formě čaje pouze 1x denně.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Quercus petraea (Dub zimní)