Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Rhodiola rosea (Rozchodnice růžová)

Rhodiola rosea

Rozchodnice růžová

Růžový kořen, Zlatý kořen, Rhodiola rosea, Rose root
Kategorie:
Relaxant, Adaptogen
Původ:
Skandinávie
Vhodné kombinace:
 
Rhodiola rosea česky Rozchodnice růžová je jediný druh rozchodnice, která roste i v České republice. Kvůli jejím rozsáhlým účinkům byla sběrem téměř vyhubena a dnes je považována za ohroženou.Tento druh je rozšířen od Jižní Asie, Japonska, Koreje, Mongolska, Ruska, Kazachstánu a Číny, zde roste pouze ve vyšších nadmořských výškách. V Evropě je to obdobné, zde se vyskytuje v polohách Pyrenejí, Alp a Karpat. U nás se objevuje v ledovcových kotlích v Krkonoších a Hrubém Jeseníku. Roste na vysokohorských loukách, v řídkých smíšených nebo listnatých lesích i na vlhkých skalnatých svazích. Důležitá je hlavně vlhkost a propustnost půdy.
 
Rozchodnice růžová je tučnolistá dvoudomá bylina vytvářející trsy s mnoha drobnými květy (až 150). Samčí květy dozrávají dříve než samičí, opyluje je hmyz a může se stát, že se objeví květ oboupohlavní. Kvetou od června do srpna. Lodyhy jsou hustě olistněné, porostlé přisedlými, podlouhlými, obvejčitými až kopinatými, obvykle střídavě vyrůstajícími listy. V Zimě listy usychají a obnovovací pupeny přežívají těsně nad zemí. Plody mají načervenalé, nebo nazelenalé měchýřky dlouhé 0,6 - 1,2 cm v nichž jsou hnědá semena. Měchýřky se otvírají při dešti a voda odplavuje semena na místo vhodné k vyklíčení.
 
Jaké je složení Rozchodnice růžové?
Hlavními účinné látky jsou glykosid rhodiolosid, jeho aglykon p-tyrosol a glykosidy skořicového alkoholu - rosavin, rosin, rosarin. Dále jsou zde obsaženy také flavoidy, monoterpeny, triterpeny a fenolové kyseliny. Tyto látky působí na zvýšení hladiny dopaminu a serotoninu.
 
Účinky Rozchodnice růžové
Rozchodnice má výbornou schopnost stimulace a to až o 60% vyšší než přípravky na bázi kofeinu, přestože žádný kofein neobsahuje. Zvyšuje bdělost, hladinu dopaminu a glukózy v krvi. Působí na reakce imunity, centrálně stimuluje tělo, zlepšuje paměť, pomáhá chránit srdce a má dobré účinky na sliznici žaludku. Pomáhá při léčbě lehčích forem diabetu 2. typu a při Parkinsonově chorobě. Příznivě působí i u některých forem rakoviny (melanomu, Lewisova plicního karcinomu atd.). Vhodná je pro obnovení fyzické a psychické síly po traumatech, intoxikaci organismu či infekcích. Účinkuje i na pohlavní činnost, při únavě i hypotenzi. Celkově detoxikuje, regeneruje a stimuluje organismus. Rosavin a salidrosid zvyšují hladinu serotoninu, ten zlepšuje paměť, léčí neurózy, tlumí deprese, usnadňuje vybavování a zlepšuje spánek a vnímání.
 
Nežádoucí účinky
Není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Při vyšších dávkách může být podrážděnost mozku, bolest hlavy, nespavost, ojediněle spavost či pocit tlaku v hrudníku - po vysazení rychle mizí. Nesmí se užívat současně s léčbou barbituráty (v současnosti se předepisují velmi málo).
 
Dávkování
Drcený kořen
2-5g - denně
 
Prášek z kořene
2-4g - denně
 
 
Užívání
Drcený kořen
Čajovou lžičku dáme do 200ml studené vody a přivedeme na 10 minut k varu, poté necháme vychladnout a odvar užíváme 3x denně.
 
Prášek z kořene
Čajovou lžičku, zalijeme decilitrem tekutiny (voda, džus) a necháme 5 min působit, poté rozmícháme a vypijeme.
 
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Produkty obsahující Rhodiola rosea (Rozchodnice růžová)