Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Serenoa repens

Saw palmetto

Kategorie:
Afrodiziaka
Popis rostliny Saw palmetto
Palmu Saw palmetto najdete také pod názvem Serenoa plazivá. Tato palma je charakteristická svým plazivým či vystoupavým kmenem a vějířovitými listy. Dorůstá výšky 1 až 3 metrů a její kmen pokrývají při růstu listové báze. Mimořádně se jí daří na Floridě, ale natrefili byste na ni v celé jihovýchodní oblasti USA, například ve východní Louisianě nebo Jižní Karolíně v nadmořské výšce do 50 metrů. Palma je nejen okrasnou rostlinou, ale přináší lidem mnoho užitku. Cenné jsou zejména její plody, z nichž se lisuje šťáva nebo vyrábí šetrnou metodou extrakt. Jedna palma nese na svých „bedrech“ 100 až 400 plodů o délce cca 2 cm. Ty jsou na pohled purpurové až černé a na dotek hladké. Vykazují léčivé účinky a využívají se na řadu zdravotních neduhů. Palmy se výborně regenerují po periodických požárech v amerických oblastech. V těchto rozsáhlých porostech žije medvěd baribal či puma americká.
Složení Saw palmetta
Plody palmy obsahují látky, které podporují hlavně mužské zdraví. Nechybí v nich fytosteroly známé svými účinky na prostatu, a mastné kyseliny, jako je kyselina kaprylová, laurová, palmitová, myristová, stearová a olejová. Najdete v nich také triglyceridy, polysacharidy a flavonoidy s antioxidačním účinkem. Z fytosterolů si jmenujme především ß-sitosterol, kampesterol, daucosterol a stigmasterol.
Jak Saw palmetto účinkuje?
Jak jsme již nastínili, plody Saw palmetta mají léčivé účinky. Staly se nedílnou součástí tradiční medicíny severoamerických indiánů. Ti je užívali na nachlazení, kašel, chřipku a bronchitidu. Rovněž jimi povzbuzovali unavený organismus a chuť k jídlu. Využívali je jako afrodiziakum, s čímž se můžete setkat v některých kulturách i dnes. V současné době je extrakt ze Serenoy důležitým doplňkem při léčbě močopohlavního ústrojí a prostaty. Vyhledávaný je pro své antiseptické a močopudné účinky. Vyzkoušejte ho při potížích s dýchacími cestami nebo při dlouhotrvající zácpě. Plody posilují štítnou žlázu, zlepšují trávení, stimulují chuť k jídlu a nastolují rovnováhu v metabolismu. Muži je mohou užívat při zvětšení prostaty, kdy dochází k bolestivému močení a zhoršenému průtoku moči. Je prokázáno, že mužům ve středním a vyšším věku pomalu ubývá testosteron. Plody dodají do organismu sitosteroly, které mají blahodárný vliv na hladinu testosteronu, růst vlasů, prostatu, chronickou únavu, snížené libido a na špatný fyzický a psychický stav.
Nežádoucí účinky Saw palmetta
Plody Saw palmetta jsou nevhodné pro těhotné a kojící ženy. Při nadměrném užívání se mohou objevit bolesti břicha a hlavy nebo nižší schopnost absorpce železa. V případě, že trpíte jakýmikoliv zdravotními problémy, poraďte se o užívání extraktu z plodů se svým ošetřujícím lékařem.
Formy Saw palmetta
Z plodů Saw palmetta se vyrábí extrakt s vysokým podílem mastných kyselin a dalších účinných látek. Extrakt se obvykle plní do kapslí, díky kterým snadno užijete doporučenou denní dávku.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Serenoa repens (Saw palmetto)