Stevia rebaudiana

Stévie sladká

Stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky, stévie
Kategorie:
Léčivá bylina
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Po staletí byla Stevia užívána domorodými kmeny v Paraguay a její užívání přetrvalo dodnes. Využívá se jako sladidlo do čajů nebo jiných potravin. Působí jako srdeční stimulant, pomáhá při obezitě, hypertenzi a tlumí pálení žáhy. Stévie má velmi nízkou hladinu kalorií proto je vhodná pro diabetiky, kardiaky, obézní lidi a pro osoby trpící vysokou kazivostí zubů. Užívá se při depresích, na potlačení únavy, proti infekcím a ke snížení kyselosti moči. Stévie působí protizánětlivě, antibakteriálně a antivirově.
 
 
Je zajímavé, že tak sladká rostlina, kterou Stévie bezesporu je, působí jako „ochránce“ naší dutiny ústní. Kmen Guaraní, který Stévii využívá již po celá staletí, zaujal vědce, protože jejich zuby nevykazovaly skoro žádné kazy či jiná onemocnění. Pozdější výzkumy prokázaly, že Stévie dokáže zničit mnoho nebezpečných bakterií v ústech. Tím pádem snižuje výskyt zubního kazu i zubního kamene a zároveň omezuje výskyt zánětů v ústech a zabraňuje nepříjemnému zápachu z úst. Výzkumy, které byly prováděny na rostlině během let 2008 – 2010 neprokázaly žádné vedlejší účinky ani po dlouhodobém užívání.
 
Užití
Stévie se nejčastěji užívá jako sladidlo. Látky, které dodávají rostlině sladkou chuť, jsou obsaženy v celé rostlině vyjma kořenů. Stevosoid (jedna z nejvýznamnějších obsahových látek Stévie) se používá v cukrářství, ke slazení mnoha nápojů, žvýkaček, zubních past a je součástí několika potravin. Stevia je výborným sladidlem do všech vašich pokrmů. Mějte na paměti, že rostlina je až 300x sladší než cukr, proto přidávejte po malých špetkách. Pokud budete používat Stevii na pečení, koláč Vám nenakyne tolik jako při přidání cukru. Vše se napraví při přidání jedlé sody. Kloktadlo z drcených listů, které napomáhá lepší ústní hygieně se uvaří z 2 - 3 čajových lžiček,které se zalijí šálkem horké vody. Odvar se nechá přibližně 15 minut vychladnout a následně se promíchá lžičkou. Doušek vykloktáme v ústech a vyplivneme. Tento akt provedeme 2x - 3x denně. Obdobné je to s práškem. 1 - 2 čajové lžičky zalijeme horkou vodou a dodržujeme stejný postup jako u drtě. Extrakt ze Stévie je čistý, koncentrovaný prášek. Je ve formě jemného bílého prášku, který se jednoduše rozpustí ve vodě. Jelikož je koncentrát mnohonásobně sladší, slaďte s velkou opatrností jen špetkou.
 
Dávkování
Ve formě drcených listů se odvar vaří tak, že 2 až 3 čajové lžičky (což odpovídá 2-4 gramům drtě) zalijeme šálkem horké vody, necháme vychladnout 5-10 minut, poté pořádně promícháme lžičkou a doušek kloktáme v ústech, poté vyplivneme, takto 2x až 3x denně. Doporučení: kloktat vždy před jídlem, ale každému to vyhovuje jinak.
 
Ve formě prášku stačí 1 až 2 čajové lžičky (což odpovídá 2-4 gramům prášku) a postup opakujeme.
 
Extrakt 90%
Denní dávku 131 gramů cukru nahradíte pouze 0,5g steviosidu
 
Extrakt 98%
Denní dávku 131 gramů cukru nahradíte pouze 0,5g steviosidu