Tabebuie impetiginosa

Lapacho

Pink Ipê, Pink Lapacho, Pau d’arco, Ipê, Ipê roxo, Lapacho, Tahuari, Taheebo, Trumpet tree, Ipê-contra-sarna, Tabebuia ipê, Tajy
Kategorie:
Léčivé byliny
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Tabebuie je léčivá bylina, která je využívaná domorodci již dlouhá staletí. Údaje dokonce naznačují, že by se rostlina mohla užívat již z dob dávno před Inky. Bylina je užívána snad všemi kmeny v Jižní Americe hlavně na kašel, chřipku, plísňové infekce, horečku, artritidu a revmatismus, uštknutí, na špatný krevní oběh, vředy nebo syfilis. Tabebuie má protizánětlivé a antibakteriální účinky a dokonce se využívá jako projímadlo. V tradiční brazilské medicíně se využívá jako podpůrný lék při rakovině, leukémii, vředech, cukrovce, artritidě, zánětu prostaty a úplavice. Rostlina se dále užívá na infekci močových cest, na kožní vředy a lupénku. Může sloužit jako podpůrný lék při onemocnění jater a lupénce.
 
 
Tabebuia impetiginosa má antioxidační a antimutagení účinky, takže kromě detoxikace organismu zároveň pomáhá chránit před rakovinou či leukémií. Aplikuje se podpůrně při nádorových onemocněních. Způsobuje stimulaci imunitního systému, čímž pomáhá při odhánění virové choroby, z nichž nejrozšířenější bývá celoročně chřipka. Může napomoci proti chronickému zánětu dýchacích cest a navíc při tom blokovat histamin, který je odpovědný za zúžení průdušek při nemoci, astmatu či alergické reakci. Pomáhá vyhubit mikroby, parazity a dokonce i plísně. V přípravcích zubní hygieny může být obsažen antimykotický efekt drogy. Může způsobit snížení srážlivosti krve. Může dosáhnout zlepšení při harmonizaci činnosti jater, ledvin, sleziny. Zevně v kosmetice může způsobit příznivou regulaci vodního režimu pokožky a může zpomalit její stárnutí, může způsobit redukci akné, a může pomoci na mastné i suché vlasy a může omezit tvorbu lupů.
 
Užití
Jelikož nápoj z lapacha chutná stejně dobře i studený, lze ho k účelům pravidelného užívání navařit dopředu. Do jednoho litru vody nasypeme čtyři čajové lžičky kůry, což odpovídá 4 gramům a necháme několik minut vařit. Poté odstavíme a necháme ještě louhovat, dokud se tekutina neochladí. Odvar rozdělte nejlépe do tří dávek, které v průběhu dne vypijete. Pokud máte doma catuabu, můžete přidat lžičku nebo dvě. Když je nápoj studený, ještě lépe vlažný, doplňte ho medem a citronem. Lapacho samozřejmě zesiluje efekt léků a rostlinných drog na ředění krve a antihistaminik.
 
Dávkování
4g - rozdělíme do 3 dávek