Tagetes lucida

Aksamitník

Aksamitník, Pericón, Mexican mint marigold, Mexican tarragon, Spanish tarragon, Texas tarragon
Kategorie:
Etnobotanika
Původ:
Mexiko
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
 
Tagetes lucida (česky Aksamitník) je silně aromatická rostlina, která pochází z Mexika. Tato bylina dorůstá do výšky maximálně 50 cm a má hladké vzpřímené stonky. Listy jsou čárkovité, lesklé, zelené a dlouhé skoro 8 cm. Květy jsou malé, žluté a rostou na konci stonků. Kvete od června do října. Tagetes je jednou z nejméně náročných rostlin na pěstování. Potřebuje slunečné stanoviště a zahradní zeminu. Množí se semeny, která se vysévají v zimním období, nejlépe v únoru. V květnu se může přesadit na venkovní stanoviště.
 
 
Aksamitník je v latinské Americe symbolem dne Památky zesnulých. V Mexiku se sušené listy rozemelou na prášek a přidává se do polévek, omáček či jiných pokrmů jako náhrada estragonu. Okvětní lístky se používají jako koření. Sušené listy se pálí jako kadidlo, které odpuzuje hmyz. Mexičtí Huičolové přidávají Aksamitník s tabákem a tato směs má halucinogenní účinky. Rostlina má psychotropní a entheogenické účinky. Tato mexická rostlina může způsobit relaxační účinky, čaj z 1-2 gramů na 300 ml vody, může pomoci při potížích s nervovým systémem a může způsobit stavy euforie, typickým příznakem mohou být i příjemné vizuální představy, jaké známe u halucinogenního kaktusu peyotlu. Nasládlá chuť tagetes lucida může působit příjemně na trávicí ústrojí, a také může pomoci při kocovině.
 
Užití
Drcené listy Aksamitníku se tradičně kouřili při rituálních obřadech. Dnes se z něho připravuje čaj. Optimální dávkování jsou 1-2 gramy, které zalijí 300 ml horké vody. Aksamitník ve formě 10x extraktu je 10x silnější než samotné listy, proto buďte s dávkováním velmi opatrní. Čaj se uvaří pomocí 0,5 gramu, které se zalijí horkou vodou.
 
Dávkování
1-2 gramy, které zalijí 300 ml horké vody.