Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Tagetes lucida (Aksamitník)

Tagetes lucida

Aksamitník

Aksamitník, Pericón, Mexican mint marigold, Mexican tarragon, Spanish tarragon, Texas tarragon
Kategorie:
Etnobotanika
Původ:
Mexiko
Vhodné kombinace:
 
Tagetes lucida je latinské označení pro Aksamitník. Jedná se o keříkovou rostlinu vyskytující se především v oblastech střední Ameriky, přesněji v Mexiku. Po celý rok bychom si jí nevšimli, vzrůst 18-30 centimetrů, ani 5-8 centimetrů dlouhé lineární listy nejsou zvlášť zajímavé. Vše se mění s obdobím květenství. V tuto dobu zdobí Aksamitník krásné žluté květy se zlatavý, někdy až hnědým ohraničením. Pokud nás napadne, že bychom si takto krásnou rostlinu mohli vypěstovat na naší zahrádce, máme dobrou zprávu - Je to možné. Navzdory výskytu v tropickém pásu se Aksamitníku dobře daří i u nás. Jsou ale i jiné důvody pěstitelství, než příjemný vzhled.
 
Aksamitník má i své praktické využití. Používá se například při vaření, za což je zodpovědná nasládlá anýzová chuť jeho drcených listů. Existuje však i další využití. Staří Aztékové si dobře uvědomovali účinky Aksamitníku. Jeho sušené listy kouřili, čímž se přesouvali do jiného, spirituálního světa. Dalším použití bylo spíše obřadní. Jistě si každý z nás pamatuje prášek, který indiáni foukali do obličeje lidem připraveným na obřadní obětování. Součástí tohoto zlatavého prášku byl i Aksamitník. Jak je vidět, použití je opravdu široké. Jak to využijeme my? .
 
Složení aksamitníku
Díky chemickým rozborům si můžeme říci, jaké látky se v Aksamitníku nachází. Na první pohled nás však nic nezaujme, nejedná se o všeobecně známé látky. Narazíme například na Anetol (známý pro svou sladkost a příjemnou chuť), Chavikol (používaný jako aromatická látka v parfémech), Kumarin (působí proti srážlivosti krve, jako anti-vitamín K), Estragol (používá se do parfémů a jako potravinové dochucovadlo) a další. Jak tedy tyto látky dohromady účinkují?
 
Léčivé účinky
Nejdůležitější účinek je především celkový relaxační vliv na tělo i mysl. Záleží však na způsobu podání a síle dávky. Díky účinným látkám totiž může Aksamitník působit jako halucinogen. Pokud si uděláme slabší odvar, dochází k celkovému zklidnění těla i mysli. Máme-li spánkové potíže, je Aksamitník stavěný přímo pro nás. Slabší odvar před spánkem pomáhá v udržení jeho kvality a především i kvality snů. Zřejmě proto se doporučuje lidem s problémy s nespavostí, nebo špatnými sny. Pokud bychom však na odvar zapomněli a udělali ho silný, dochází k na halucinogenní účinky doprovázené obrazovými výjevy. To stejné platí při kouření listů.
 
Veldejší účinky Aksamitníku
Při pohledu na aktivní látky a především účinky nás napadne - Co ty nežádoucí účinky? Pokud nebudeme halucinace akceptovat jako nežádoucí účinek, nemá tato bylina žádné známé problémové faktory. Naleznou se však skupiny, které by měli užívání konzultovat s lékařem. Především jde o těhotné a kojící ženy, děti, nebo osoby s nízkým krevním tlakem.
 
Stop škůdcům
Hned na začátku jsme si řekli, že má Aksamitník všestranné využití. Tento výrok potvrzuje i fakt, že se dá použít k odehnání škůdců. Můžeme ho tak zasadit do naší zahrádky hned vedle okrasných květin, nebo zeleniny, kde bude spolehlivě odhánět veškeré škůdce. Stejně tak si ho můžeme umístit do květníku a položit za okno, působí i proti komárům, mouchám a podobné havěti.
 
Jak správně dávkovat?
Drcené listy se dávkují v množství 1-2 gramů. Jak je zpracovat?
 
Správné užívání
Forma drcených listů přímo nabádá ke tvorbě odvaru. Na ten nám postačí 300 ml horké vody a chvilka louhování. Odvar je nejvhodnější pít před spaním, aby tak pomohl našemu spánku a snům v něm.
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Produkty obsahující Tagetes lucida (Aksamitník)