Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Terminalia catappa

Vrcholák pravý

Kategorie:
Léčivé byliny
Popis
Vrcholák pravý s latinským názvem Terminalia catappa má prokazatelné léčebné účinky, za které vděčí především svým plodům. Tento mohutný tropický strom roste na mořských pobřežích i mokřadech a dorůstá výšky až 35 metrů. Mimořádně se mu daří v subtropickém a tropickém podnebí s dostatkem srážek, ale zvládne přečkat i krátkodobá období sucha. Natrefili byste na něj na Arabském poloostrově, ostrovech západního Indického oceánu, Asii, Madagaskaru, ostrovech Nové Guineje, severní Austrálii a Karibiku. Pro Vrcholák je charakteristická podélně se loupající kůra s listovými jizvami, která nalezla své uplatnění v ajurvédské terapii. Korunu stromu tvoří vodorovně rozložené větve, na kterých vyrůstají velké vejčité listy. Květy vytvářejí na koncích větví hrozny a po odkvětu na jejich místě vyrůstají načervenalé jedlé plody. Ty obsahují semena, která jsou ceněna pro vysoký obsah oleje. Těmto semenům se přezdívá singapurské mandle. Olej z těchto semen se využívá pro výrobu mýdla nebo při přípravě pokrmů.
Složení
Chemický rozbor plodů Vrcholáku ukázal, že obsahují velké množství látky haritaki, která by se měla v budoucnu izolovat pro léčebné účely. Zastoupeny jsou v nich také ve velkém množství flavonoidy (antioxidanty) s protizánětlivými účinky. Nechybí v nich ani značný počet derivátů, například glykosidické deriváty. Mezi další významné látky v plodech patří konjugované kumariny, kyselina egallová, kyselina chebulová, kyselina luteinová, theaflavin A, terchebin nebo punicalagin, což je taninová bioaktivní látka se silným antioxidačním a hepatoprotektivním účinkem. Další cenné látky bychom našli rovněž v listech Vrcholáku a jeho kůře.
Účinky
Vrcholák pomáhá lidskému zdraví v mnoha směrech. Vyzkoušejte ho při nadměrném stresu a poruchách nervového systému. Snižuje napětí a působí jako přírodní sedativum. Skvělou službu Vám prokáže, pokud ho použijete na zánětlivé, bakteriální a mykotické potíže. Osvědčil se rovněž při léčbě herpesu a ulevuje při bolestivém močení a ledvinových kamenech. Ve své lékárničce byste ho měli mít v období viróz, neboť léčí kašel a chronickou horečku, za kterou stojí chřipka a viry. Vrcholák má pozitivní vliv na sexuální zdraví a podporuje reprodukční funkce. Můžete ho použít k ošetření ranek a zánětů v dutině ústní a jako kloktadlo při bolestech v krku. O Vrcholáku se říká, že je univerzálním lékem na trávicí a žaludeční potíže. Povzbuzuje chuť k jídlu a zároveň má mírně projímavé účinky. Dokáže odstranit toxiny z trávicí soustavy a močových cest a přispívá ke zdravému fungování kardiovaskulárního systému. V neposlední řadě si poradí s kožními nemocemi, jako je kopřivka, vyrážka nebo alergická reakce. Vrcholák je výborným antioxidačním činidlem a dokáže snížit hladinu cholesterolu.
Nežádoucí účinky
Vrcholák není vhodný pro následující skupinu osob: těhotné ženy, kojící ženy a děti. Pokud se potýkáte s nějakým zdravotními problémy, ale chtěli byste Vrcholák užívat, poraďte se o něm se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování
Kapsle
Doporučená denní dávka je 4-5 kapslí denně. 2 kapsle ráno před snídaní a 2-3 kapsle před obědem. Kapsle zapijte dostatečným množstvím vody.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Terminalia catappa (Vrcholák pravý)