Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Thinopyrum intermedium

Kernza

Intermediate wheatgrass
Kategorie:
Adaptogeny
Popis rostliny Kernza
Kernza je druhem obiloviny, která je bez nadsázky považována za plodinu budoucnosti a bude určovat trendy ve výživě. Jedná se o alternativu pšenice s bohatými výživovými vlastnostmi. Nalezli byste ji také pod názvem Thinopyrum intermedium a velký rozmach zaznamenala v USA. Výrobci Kernzu zpracovávají na další produkty a představují lidem stále nové a nové výrobky. Dá se očekávat, že se brzy dostane tato plodina i do Evropy. Oproti pšenici má Kernza užší a delší zrna s podobnými výživovými hodnotami jako má pšenice. Kernza se ale lépe pěstuje. Daří se jí na suchých místech, neboť její kořeny sahají až 3 metry pod zem. Po sklizni se nemusí znovu vysazovat, což šetří čas a životní prostředí. Plodina Kernza pochází původem ze západní Asie a Evropy a je šetrná k zemině. Tato rostlina se poprvé objevila v USA v roce 1907 a vyskytuje se na západě USA a Kanady. Zrna mají nasládlou, ořechovou chuť a po vymlácení zrn se z mouky peče chleba a další pečivo. Do období mrazů zůstává Kernza zelená. Chrání půdu před erozí, ukládá do půdy živiny, oxid uhličitý a vodu a snižuje průsak dusíku do povrchových vod.
Složení Kernzy
Kernza má obdobné složení jako pšenice. Její výživové hodnoty jsou nadějí pro země třetího světa i pro lidi s civilizačními nemocemi, kteří mají kvůli nevyváženému jídelníčku v organismu nedostatek potřebných živin. V Kernze bychom nalezli vlákninu, minerální látky, stopové prvky a vitaminy.
Jak Kernza účinkuje?
Kernza účinkuje podobně jako pšenice. Tato plodina budoucnosti je výživovou obilovinou a je snadno stravitelná. Kromě živin dodá tělu potřebnou energii a proteiny. Podporuje trávení, aktivuje imunitní systém a preventivně působí proti hemeroidům. Zároveň posiluje nervovou soustavu a doporučuje se v období růstu, v době rekonvalescence a při sportovních aktivitách.
Nežádoucí účinky Kernzy
Kernza je obilovina s minimem nežádoucích účinků. O užívání Kernzy by se měli poradit se svým lékařem těhotné a kojící ženy a lidé s jakýmikoliv zdravotními problémy.
Formy Kernzy
Ze semen Kernzy se vyrábí extrakt, který obsahuje maximum účinných a výživových látek. Dále se ze semen zpracovává mouka pro výrobu chleba a dalšího pečiva.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Thinopyrum intermedium (Kernza)