Uncaria tomentosa

Vilcacora

Herbe a crochets, Cat's Claw, Vilkakora, Kočičí dráp, Unkárie, Uňa de Gato, at´s claw, Griffe du chat, Liane du Pérou, Life-giving vine of Peru, Samento, Uncaria guianensis (Tomentosa), Uňa de gatu, Katzenkralle, Griffe de chat, Czepota puszysta, Zwyczajowo vilcacora, Unha
Vhodné kombinace:
Popis rostliny Vilcacora
Vilcacora, známá také pod latinským názvem Uncaria tomentosa, se vyskytuje v amazonských pralesích. Vilcacora patří s dalšími 20 odrůdami do skupiny mořenovitých, ale léčivé účinky má pouze Uncaria tomentosa a Uncaria guayanensis. Podle starodávného příběhu se na smrt raněný bojovník prodíral džunglí a uviděl tygra, který sekl drápy do liány a napil se její šťávy. Když tygr zmizel mezi stromy, doplazil se bojovník k liáně a neznámé tekutiny se napil. V jeho těle začala proudit neobyčejná síla. Vilcacora neboli Kočičí dráp dosahuje délky 20 – 30 metrů a na svém těle má háčky, které vypadají jako kočičí drápy. Těmito háčky se zachytává o kůru stromů. Vyskytuje se obvykle ve výšce 600 – 2 000 metrů nad mořem. Po dvaceti letech rostlině zdřevnatí kůra, jež je spolu s kořeny a listy používána pro léčebné účely. Domorodé kmeny užívají rostlinu již tisíce let a léčí s ní řadu zdravotních neduhů. Poznávacím znamením této šplhavé liány jsou 7 – 9 cm dlouhé eliptické listy se žilkami, asi s 1,5 cm dlouhými řapíky, zelenožlutou vrchní stranou a bledězelenou spodní stranou s jemným chmýřím. Po obvodu čtyřúhlého stonku jsou zahnuté masivní háčky. Květenství Vilcacory dosahuje délky cca 10 cm a tvoří je nažloutlé až oranžové květy s 5 mm dlouhými okvětními lístky. Oválné plody ukrývají semena o délce 4 mm. V současné době můžeme na tuto liánu narazit v tropických lesích, nejvíce v povodí řeky Amazonky, kde se drží potřebná vlhkost. Roste zejména v Brazílii, Peru, Hondurasu, Venezuele, Trinidadu, Kolumbii, Panamě a Bolívii. V moderní medicíně se Vilcacora využívá teprve od 80. let minulého století a testují se její účinky na bolest, zánětlivé choroby a dokonce i na AIDS.
Složení Vilcacory
Nejcennější složkou ve Vilcacoře jsou různé typy alkaloidů, zejména alkaloid izopteropodin, který podporuje činnost imunitního systému. Za zmínku stojí alkaloidy rhynchophylin a isorhynchophylin, což jsou látky, které dokáží blokovat nahromaděné krevní destičky a tromby. Nechybí v ní ani deriváty kyseliny chinovikové, ursolové a oleandrové, steroly, taniny, terpeny a flavonové deriváty. 
Jak Vilcacora účinkuje
Vilcacora má široké působí na lidský organismus. Řekněme si postupně, jak účinkuje. Tato rostlina dokáže harmonizovat zažívání a podpořit léčbu žaludečních vředů, zánětů žaludku a hemoroidů. Výraznou měrou posiluje obranyschopnost organismu a považuje se za významný imunostimulant, který má v Peru více než dvou tisíciletou tradici. Vyzkoušet ji mohou také lidé při Crohnově chorobě, s chronickými infekcemi horních cest dýchacích, při únavovém syndromu, plynatosti nebo skleróze. Vilcacora má vynikající preventivní účinek. Pomáhá udržovat tělo ve skvělé kondici a posiluje ho v boji proti vnějším vlivům a škodlivým látkám.
Nežádoucí účinky Vilcacory
Vilcacora aktivuje imunitní systém, proto se nedoporučuje lidem, kteří budou absolvovat nebo kteří podstoupili transplantaci kostní dřeně či vnitřních orgánů. Užívat by ji neměli těhotné a kojící ženy, děti do tří let, hemofilici ani osoby s cukrovkou I. typu a s nízkým krevním tlakem. Se svým ošetřujícím lékařem by se měly o užívání Vilcacory poradit ženy, které mají předepsanou hormonální antikoncepci nebo se snaží otěhotnět.
Dávkování
Prášek
S žádnou bylinou se to nesmí přehánět a platí to i pro Vilcacoru. Důležité je dodržet doporučenou denní dávku a dodat organismu maximálně 3 gramy prášku z kůry denně. Zpočátku můžete začít na nižší dávce, abyste vypozorovali, jak rostlina působí. Poté dávku postupně navyšujte na doporučené množství.
Užívání
Prášek
Prášek z kůry Vilcacory se rozmíchá v 200 ml vody a vypije. Kdo hledá další alternativy užívání, ten si může prášek přimíchat do pokrmu, například do kaše, jogurtu nebo jiného podobného jídla.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Uncaria tomentosa (Vilcacora)
Vilcacora - Prášek z kůry

VilcacoraPrášek z kůry

  • Oblíbené u domorodců
  • Přímo z původních oblastí
  • Prášková forma
149 Kč
/ 100g