Valerian officinalis

Kozlík lékařský

Valeriana officinalis, Valeriána lékařská, valerian root, baldrán, baldrian, čertikus, dřevěnák, kocúrník, kočičí kořen, kozelec, kozlíček, kozlíček malý, kozlíček obecný, nard, odolen, odolený kořen, paldram, paldrán, valerián, amantilla, all-heal, common valerian, european valerian, garden heliotrope, garden valerian, kediotu, phu, seiyo-kanoko-so, setwall
Kategorie:
Stimulant
Původ:
Afrika
Vhodné kombinace:
Passioflora Incarnata, Třezalka tečkovaná
 
Valerian officinalis je 2 metry vysoká rostlina, která se využívala v tradičním léčitelství po mnoho staletí.
 
Kořen se nejčastěji používá na uvolnění svalů a jako mírné sedativum. Může mít pozitivní vliv na centrální nervovou soustavu. Zbavuje pocitu úzkosti, deprese a podporuje zdravý a klidný spánek. Napomáhá rychlému usnutí bez ranních pocitů zmatenosti. Je vhodný pro lidi s hyperaktivitou a pro lidi trpící migrénou. Kozlík celkově zklidňuje, ale nenarušuje soustředěnost a koncentraci. Mnoho studentů užívá Kozlík při náročné zkoušce, aby se zbavili stresu a napětí. Může pomoci uklidňovat srdeční neurózy, projevující se úzkostí a nadměrným bušením srdce, či žaludeční neurózy charakteristické nevolností až vznikem žaludečním vředů. Má pozitivní vliv na činnost štítné žlázy, může způsobit uvolnění křečí a tlumení mírné bolesti. Pomáhá proti hypochondrii, fóbiím, hysteriím či závratím. Může i zapůsobit při úrazech, chřipce a revmatismu. Pomáhá při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou. Způsobuje snížení krevního tlaku a potlačuje sexuální aktivitu. Může způsobit živé sny.
 
Užití
Pro kýžený přetrvávající efekt užívejte třikrát denně čaj z jedné lžičky, což odpovídá 2 gramům. Pokud byste zpozorovali účinky příliš sedativními, snižte dávku nebo pijte až navečer nálev dvakrát tak silný. Množství spotřebovaného oddenku by nemělo překročit množství 15-ti gramů. Otrava se projevuje poklesem tělesné teploty, potížemi s chůzí a celkovou malátností. Nepoužívejte společně s léky na spaní. Kombinace s jinými hypnotickými bylinkami jako Mučenka pletní nebo Třezalka je naopak vhodná a častá.
 
Dávkování
2g - 3x denně