Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Vitex agnus castus

Drmek

Vitex jehněčí, Mnišský pepř
Kategorie:
Afrodiziaka
Popis
Drmek obecný je rostlinou ceněnou pro své léčivé plody. V lidovém léčitelství si vysloužil pojmenování Mnišský pepř. Tento opadavý keř vypadá jako menší strom, neboť dorůstá výšky 3 až 6 metrů. Zakulacenou korunu tvoří větve s 15 – 20 cm dlouhými listy, které vydávají aromatickou vůni. Květy bychom mohli připodobnit k hustým koncovým latám s délkou až 30 cm. Drmek kvete od července do října a jeho plody se sbírají právě v říjnu. Květy se zbarvují do levandulově modré barvy a slabě voní. Červenavě černé plody jsou 3 – 4 mm velké a pro další využití se suší šetrnou metodou. I po dozrání jsou plody tvrdé a mírně ochlupené. Na keři se vyskytují v květenství až po 6 plodech. Drmek najdete ve středomořských oblastech, Malé Asii nebo v USA. V dávných dobách ho znali již antičtí obyvatelé a podávali ho ženám na ženské obtíže. Ve starém Římě používali rozemletá semena plodů jako koření, které dokázalo potlačit pohlavní pud u mnichů.
Složení
Plody Drmku obsahují řadu prospěšných látek a některé z nich působí v těle jako ženské hormony. Z toho důvodu se doporučují ženám s hormonálními poruchami a těm, které se snaží otěhotnět. Při bližším prozkoumání bychom v nich nalezli flavonoidy s antioxidačním účinkem (kasticin, orientin, penduletin), kyselinu oleanolovou a glykosidy aukubin a agnusid. Své neodmyslitelné místo v nich mají i diterpeny a silice (limonen, pinen, sabinen a cineol).
Účinky
Jak jsme již nastínili, Drmek si poradí s hormonální nerovnováhou v ženském organismu. To má ten důsledek, že ženy snáze otěhotní a zbaví se nepravidelné a dlouhé menstruace doprovázené křečemi a nadměrným krvácením. Doporučuje se ženám v menopauze i těm, které trpí neplodností. Některé zdroje totiž uvádějí, že tato bylina podporuje uvolnění vajíček. Navíc Drmek dokáže pozvednout sexuální libido a pomoct při zánětech sliznic dýchacích cest a dutin těla. Díky obsaženým hormonům v Drnku dochází ke zlepšení kvality pleti a vymizení akné. Drmek má ale mnohem širší působení. Vyzkoušejte ho na bolesti hlavy, při problémech s hemoroidy nebo na bakteriální a houbové onemocnění. Skvělým pomocníkem je při nachlazení a poruchách trávení. Snižuje horečku, působí preventivně proti průjmu a zbaví Vás nevolností. Obě dvě pohlaví potěší fakt, že Drmek zvyšuje nízkou hladinu libida žen a mužů.
Nežádoucí účinky
Drmek může u citlivějších lidí vyvolat žaludeční nevolnosti až zvracení nebo bolesti hlavy. Objevit se může také sucho v ústech a kopřivka. Drmek není vhodný pro těhotné a kojící ženy a pro osoby, které užívají antipsychotika (antidepresiva) a léky proti početí (antikoncepci). Při jakýchkoliv zdravotních problémech se poraďte o užívání Drmku se svým lékařem.
Dávkování
Kapsle
Denně užívejte maximálně 3-4 kapsle s jídlem, které Zapijete dostatečným množstvím vody.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Vitex agnus castus (Drmek)