Sortiment
Withania somnifera (Ašvaganda)

Withania somnifera

Ašvaganda

Withanie opojná, Vitánie snodárná, Ashwagandha, Ašvagandha, Indický ženšen, Ajurvédská káva
Původ:
Indie
 
Síla koně, to nám asi moc neřekne, ale i přes to se jedná o význam slova Ašvaganda. Totiž Ašva znamená kůň a Ganda - sílu. Co vlastně Ašvaganda je? Jedná se o středně vysoký keř dorůstající se výšky až dvou metrů. Má dřevnaté větve na kterých rostou jemné chloupky a zelené řapíkaté listy dlouhé až 10 centimetrů a široké i 7 centimetrů. K tomu si jednou do roka přidejme krásné žlutozelené kvítky a máme poměrně hezký keř. Co nás však bude zajímat nejvíce, jsou plody, které se z kvítků stanou. Jedná se o žluté kuličky skryté ve vytrvalém kalichu. Jistě si je vybavíme - zdobí se jimi jídlo, ale dají se zakoupit i v některých obchodech. To nás přivádí k otázce - co je na Ašvagandě vlastně tak zajímavého?
 
Už to, že se používá po dlouhá staletí ba i tisíciletí v tak zvané ajurvédské medicíně, nás musí přesvědčit, že se jedná o velmi zvláštní rostlinu. Ajurvéda je sjednocení tradičního léčitelství, které sahá až do védského období, tedy 3000 let před naším letopočtem. Účinky Ašvagandy jsou podobné těm u Ženšenu. Také dokáže stimulovat tvorbu hormonů, čímž vlastně působí jako dlouhodobé afrodiziakum, ale i stimulant. Její užívání se však liší. Ve staré Mezopotámii se používala jako narkotikum, v Ajurvédě zase jako životabudič a tonikum, no a v Arábii jako vykuřovadlo. Jak je vidět, je Ašvaganda spoutána různorodým užitím. Do Evropy ji přiváží v 16. století kupci a cestovatelé. Tradičně se od té doby užívala jako afrodiziakum v tehdejších rituálech lásky. Momentálně se ale užívá i jako náhrada valia mezi manažery a osobami s obdobným pracovním vytížením.
 
Někteří z nás, když se podívají na rostlinku, zeptají se sami sebe - mohu ji pěstovat na zahrádce? Je to možné - Ašvaganda není moc náročná rostlina. Ideální čas pro zasazení je květen. Během něj už nehrozí žádné velké výkyvy teplot. Semínka jen položíme na zeminu a zatlačíme prstem - je však nutné překrytí fólií, aby měla co nejideálnější podmínky. Půda by měla být stále vlhká a dobře hnojená. Vyhovuje jí přímé sluneční světlo. Během srpna bychom ji měli přemístit do tepla, aby nám venku pak v zimě neumrzla.
 
Jaké látky ve Withanii nalezneme?
K hlavním účinným látkám patří v Ašvagandě tak zvané withanolidy. Jedná se o součást látek z říše alkaloidů. Dále bychom ve složení narazili na látky steroidního charakteru, další alkaloidy, glykosidy, aminokyseliny, laktony, ale také vitamíny, minerály a další.
 
Jak to vše účinkuje?
Je nám asi jasné, že takto obsáhlé aktivní látky budou mít mnoho účinků. Ty jsou obecně řečeno - univerzální. Ašvaganda působí antivirově, baktericidně, antioxidačně, stimulačně, ale i protizánětlivě. Je toho dost, že? Díky látkám hormonálního charakteru působí jako afrodiziakum a to jak na ženy, tak i na muže. Dokáže pomoci při sexuálních poruchách, neplodnosti, ale i nepříjemné frigiditě. V tom jí pomáhá i další účinek. Působí totiž i na náš nervový systém - uklidňuje mysl a dokáže pomoci od stresu. Díky tomu jsme vyrovnanější a klidnější - zahání deprese, úzkost i nedostatek sebedůvěry. Díky působení na náš nervový systém zlepšuje paměť, koncentraci a soustředěnost. Její alkaloidy, vitamíny a aminokyseliny spolu s antioxidanty dokáží skvěle stimulovat imunitní systém. Vitamín C pomáhá s tvorbou kolagenu a stabilizací metabolismu. Ašvaganda také snižuje krevní tlak, dokáže navýšit obsah červených krvinek a je vhodným doplňkem při řadě onkologických onemocnění. V některých případech se používá i jako sedativum při problémech s nespavostí.
 
Dávkování Withanie Somnifera
Tak rozsáhlé účinky vyžadují správné dávkování. To je závislé na formě rostlinky:
 
Z Whitanie se využívá i kořen, který je možný konzumovat jak syrový (kořen je tuhý a trvá dlouho, než se celý požije) nebo vařený.
 
Kořen se rozdrtí a povaří se v mléce nebo vodě a doporučuje se přidat trochu medu. Odvar by se měl užívat 2x denně
 
Drť z kořene 3g-5g denně, 6-10 odměrek 0,5g
Extrakt z plodů 0,5g-1g denně
Extrakt z plodů v kapslích 1 kapsle denně
Prášek z kořene 3g-5g denně, 6-10 odměrek 0,5g
Jemná drť z kořene 3g-5g denně, 6-10 odměrek 0,5g
Jak jednostlivé formy užívat:
Drť z kořene zalít horkou vodou
Extrakt z plodů rozmíchat ve vodě
Extrakt z plodů v kapslích zapít dostatečným množstvím vody
Prášek z kořene zalít horkou vodou a rozmíchat
Jemná drť z kořene zalít horkou vodou - vytvořit odvar
 
Lze kombinovat? Ano i Ašvagandu můžeme poměrně dobře kombinovat:
Ženšen pravý Obě látky mají podobné vlastnosti a účinky. Jejich kombinace je tedy vhodná z hlediska zvýšení celospektrálního působení
Maca Peruánská Stejně jako u ženšenu
Guarana Působení na metabolismus a jeho urychluvání zvyšuje stimulační efekt obou bylin

 

 
Na co si dát pozor?
Máme štěstí, užívání Ašvagandy je považováno za bezpečné. Konzultace s lékařem je nutná pouze u těhotných a kojících žen, dětí do šesti let a osob s nízkým krevním tlakem.
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer