Účinky Kakostu
Kakost smrdutý je bylinou, která nemá příliš lichotivý druhotný název. Při trhání uvolňuje bylina nepříjemné aroma a listy po rozemnutí mezi prsty zapáchají. Při sušení ale aroma rostliny slábne a lze ji bez problémů užívat ve formě odvaru. Kakost můžete vyzkoušet na zlepšení a podporu sexuálního zdraví. Své nezastupitelné místo má v lidovém léčitelství a používá se vnitřně i zevně.
Účinné látky
Sušený Kakost má slabý pach a chutná hořce. V bylině naleznete výrazné zastoupení těchto látek: hořčinu (geraniin), silice, tříslovin, pryskyřice, organických kyselin a geraniové červeně. A právě látka geraniin může za hořkou chuť byliny. Množství silic se sušením snižuje. Kakost také obsahuje vitaminy (C a B) a minerály (vápník, hořčík).
Nežádoucí účinky
Kakost smrdutý neužívejte při přecitlivělosti na tuto rostlinu. Vnitřně se nedoporučuje těhotným ani kojícím ženám. Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, zkonzultujte užívání byliny se svým ošetřujícím lékařem. U citlivých jedinců může aroma Kakostu vyvolat odpor a pocit na zvracení. Jestliže je to i Váš případ, popíjejte čaj po doušcích.
Pro koho je Kakost vhodný?
Bylinu Kakost mohou vyzkoušet muži i ženy pro zvýšení sexuality.
Kombinace s ostatními bylinami
Kakost je často součástí bylinných směsí a skvěle se doplňuje se Zlatobýlem, Svízelem, Průtržníkem nebo Jehlicí trnitou. I Zlatobýl má nahořklou chuť, proto se nebojte odvar z Kakostu a Zlatobýlu osladit medem.