Kanna (latinsky Sceletium tortuosum) je sukulentní rostlinou původem z Jižní Afriky, kde také dodnes roste. Řadí se do čeledi kosmatcovité. Dorůstá se do výšky 30 centimetrů, má však tendence se rozpínat do šířky. Listy jsou široké 4 cm, světle zelené a masité. Květy mají barvu bílo-žlutou až světle oranžovou. Okvětních lístků je mnoho ve tvaru tenkých plátků.
Své pevné stanoviště má Kanna na jihu Afriky v tradiční lidové medicíně. Pomalu se ale rozšiřuje do celého světa.
Jihoafrickými pastevci, lovci a sběrači byla používána již od pravěku jako takzvaný modulátor nálady. První zmínka o bylině byla v roce 1662 sepsána Jan Van Riebeeckem, který popisoval proč bylinu užívat. Tradičně se Kanna žvýkala, nebo pojídala sušená. Často se také kouřila, nebo šňupala. Dalším oblíbeným způsobem byla výroba tinktur.
Co Kanna obsahuje?
Mezi obsažené mesembrinové alkaloidy patří hlavně mesembrin a mesembrenon. Dalšími alkaloidy jsou mesembrenol a mesembranol. Fermentované preparáty obsahují takzvaný delta-7-mesembrenon.
Pro extrakt z kanny je vypracována metoda pro tesování účinných látek, která nese název Zembrin. Psychotropní účinky kanny jsou založeny na skutečnosti, že účinné alkaloidy tohoto keře inhibují fosfodiesterasu 4 (PDE-4) a serotoninu.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Sceletium tortuosum, Sceletium tortuosum, Kougoed, Kanna, Kosmatec