Kolovník lesklý - Extrakt z plodů 10:1 v kapslích
Kolovník lesklý - Extrakt z plodů 10:1 v kapslích
Kolovník lesklý - Extrakt z plodů 10:1 v kapslích

Kolovník lesklý

Cola nitida, Kolovník lesklý, Africký kolový ořech, Cola nut, Cola vera

Extrakt z plodů kolovníku jsou plné kofeinu a podobných látek. Díky kofeinu je jeho využití naprosto jednoznačné. Strom pochází ze západní Afriky, kde má hned několik důležitých významů. Domorodí obyvatelé ho totiž uctívají. Celý popis
 
Na západě Afriky roste 12-20 metrů vysoký strom s podlouhlými listy, které jednou do roka zdobí žluté květy. Tento strom se jmenuje Kolovník lesklý, nebo také kola nitida, podle latinského názvu. V životě tamějších obyvatel hraje velkou roli. Uctívají ho a stejně jako nás i je zajímají především plody tohoto stromu. Těmi jsou jedlé oříšky plné aktivních látek. Tyto oříšky používají poutníci na svých cestách, aby je povzbuzovaly a zaháněly zákeřnou žízeň. V některých zemích západní Afriky se oříšky (také ColaNut) používají jako platidlo, nebo při vítání hostů, až tak jsou důležité.

 

 
O oříšcích se moc nevědělo až do sedmdesátých let minulého století. V těchto letech vyšla písnička Goro City od afrického zpěváka Manu Dibanga. Od té doby o nich víme a používáme je čím dál tím více.

 

Co kolovník obsahuje?
Extraktu jako takového se indikuje velmi malé množství, proto nemusíme zmiňovat nutriční hodnoty a můžeme se rovnou podívat na aktivní látky. Tou nejdůležitější je rozhodně kofein, který celkově prospívá tělu a positivně působí na nervový systém. Dalšími látkami jsou například Teobromin, nebo ve vyšším množství zastoupené třísloviny.

 

Účinky kolovníku
Účinky kolovníku se přímo odvíjí od aktivních látek. Jak jsme si zmínili, hlavní látkou je zde kofein. Kofein působí na centrální nervový systém. Stimuluje ho, čímž podporuje mozkovou činnost. V důsledku toho dochází k ústupu únavy, jsme pozornější a vitálnější. Stejně tak přispívá urychlování metabolismu a lepšímu uvolňování tukových buněk. Dalšími látkami jsou například třísloviny, které pomáhají proti průjmům.

 

Nežádoucí účinky kolovníku
Mezi nežádoucí účinky může zcela jistě spadat například nespavost. Ta je způsobena vyšším obsahem kofeinu. Proto bychom měli dodržovat indikovanou dávku a nebrat kolovník večer, abychom předešli těmto komplikacím. Užívání kolovníku se nedoporučuje kojícím, ani těhotným ženám, osobám trpící vysokým krevním tlakem, nebo kardiovaskulárními problémy.

 

Jak užívat?
Užívání je prosté. Stačí zapít jednu kapsli cca 200 - 300 ml vody.

 

Dá se kolovník lesklý kombinovat?
Guarana se v tomto případě jeví jako velmi vhodná kombinace. Spojením těchto dvou produktů vznikne déle trvající účinek.