Kolovník lesklý
Prášek z plodů

Kolovník lesklý, nebo také Kola nitida, je strom rostoucí v západní Africe, kde je uctívaný tamějšími kmeny. Jeho jedlé plody obsahují vysoké zastoupení kofeinu a teobrominu. Díky kofeinu tak skvěle působí proti únavě a dodává vitalitu. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

V sedmdesátých letech minulého století vychází písnička Goro City. Složil a zpíval jí africký zpěvák jménem Manu Dibango. V jeho rodném jazyce je jako Goro označován právě plod kolovníku. Do té doby neměla široká veřejnost ani zdání o těchto oříšcích, které jsou pro své účinky až uctívané západoafrickými kmeny. Zde se až do dnes používají jako platidlo, nebo k poctění hostů. Pověsti dokonce tvrdí, že je pro své účinky žvýkali poutníci, aby tak oddálili pocit únavy. Jak tento strom vypadá?

Kolovník lesklý je také označován pod latinským názvem Kola nitida. Je cca 12-20 metrů vysoký strom s podlouhlými listy. Květe jednou do roka malými žlutými květy. Z nich vzejdou ony jedlé plody ve formě oříšků.

Složení

Při indikované dávce, kterou u kolovníku doporučujeme, můžeme zanedbat nutriční hodnoty. Jejich množství není ani zdaleka tak velké, aby mohlo něco ovlivnit. Měli bychom se spíše zaměřit na aktivní látky, jejíž hlavním představitelem je v tomto případě kofein. Kofeinu nalezneme v kolovníku zhruba 2x více než v kávě. Další látky, které bychom si měli zmínit je například teobromin, nebo dobře známé třísloviny.

Jak kolovník účinkuje

O účincích kolovníku dobře vědí i obyvatelé západní Afriky. Vzhledem k vysokému zastoupení kofeinu si můžeme mnoho odvodit. Kofein působí na centrální nervový systém, oddaluje únavu a poskytuje příjemný pocit soustředěnosti a vitality. Zároveň dochází ke zrychlování metabolismu, čímž se lépe uvolňují tukové buňky do krevního oběhu, kde mohou být zpracovány.

Kolovník a vedlější účinky

Vedlejší účinky kolovníku nejsou známy. Jediné, co si můžeme zmínit jsou poruchy spánku. Za to je zodpovědný kofein a však budeme-li dodržovat dávkování a nebudeme-li brát kolovník v pozdních hodinách, měli by se nám tyto účinky vyhnout. Za skupiny, kterým se užívání kolovníku nedoporučuje můžeme považovat například těhotné a kojící ženy, osoby s vysokým krevním tlakem, nebo kardiovaskulárními onemocněními.

Dávkování kolovníku lesklého

Prášková forma se doporučuje dávkovat v množství 2 - 3 gramů na denní dávku (2-3 odměrky 1g).

Jak užívat kolovník lesklý

Užívání je vzhledem k práškové formě opravdu jednoduché. Dávku prášku rozmícháme ve vodě. Je lepší použít vlažnou vodu, kde se prášek lépe rozpustí. Stejně tak můžeme přidat i do jogurtu, nebo smoothie.

S čím kolovník kombinovat

Podobně jako ostatní produkty se i tento dá kombinovat. Jako nejvhodnější se jeví Guarana, která dokáže prodloužit účinky kolovníku.

Země původu
UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Cola nitida, Africký kolový ořech, Cola nut, Bissy nut, Goora nut, Gbanja kola, Bitter cola, Cola, Kola, Gourou, Ombéné, Nangoué, Kokkorokou, Kolabaum, Kolatier, Colatero

Podobné zboží