Kotvičník zemní - Celé plody
Kotvičník zemní - Celé plody
Kotvičník zemní - Celé plody
Kotvičník zemní - Celé plody

Kotvičník zemní
Celé plody

Tribulus terrestris, Rostlinná viagra, Puncture vine, Puncture weed, Caltrop, Cathead, Yellow vine, Goathead, Gokshura, Burra gokharu
Produkt z Číny

Kotvičník je velmi oblíbené pro své prokázané účinky na naše tělo Celý popis
Kotvičník zemní, neboli Tribulus Terrestris, jak bychom ho mohli pod jeho latinským jménem potkávat, je jednoletá poléhavá rostlina z čeledi kacibovitých. Dorůstá se až 60 centimetrů, krátké řapíkaté listy zdobí pětičetné žluté květy. Původem bychom mohli Tribulus zařadit do Asijských bylin. Navzdory takto vzdálené lokaci se dá kotvičník poměrně úspěšně pěstovat i u nás. Pokud nám jméno kotvičník, nebo tribulus nic neříkají, možná známe jednu z přezdívek. Pro své účinky se totiž právem nazývá zelenou, nebo také přírodní viagrou.

 

Kotvičník a sport
Za oblast s nejvyšším používáním kotvičníku by se dal jistě považovat sport. Nemusí se jedna nutně o specifickou větev, spíše o sport komplexně. Aktivní láky kotvičníku povzbuzují tělesnou schránku. Napomáhají k rozvoji síly a svalové hmoty. Velmi oblíbený je například u hokeje, ragby, ale také v běžeckých disciplínách nebo fotbale. v neposlední řadě musíme zmínit kulturistiku, která je s tribulusem úzce spojená.

 

Složení Tribulusu Terrestris
Kdybychom začali zkoumat obsah kotvičníku, zjistíme zastoupení hned několika zajímavých látek. Především se jedná o tak zvané fytosteroly. Do nich patří například saponin, který svými účinky působí jako nejúčinnější ze zmíněných. Dále bychom si měli pamatovat protodioscin, který prakticky spadá pod saponin. Tyto tři látky jsou hlavními stavebními látkami Kotvičníku. Jako další si můžeme uvést například alkaloidy, glykosidy, priskyřice a další.

 

Kotvičník a jeho účinky
Vzhledem k obsahu účinných látek jsou účinky kotvičníku dané. Užívání přináší více energie, navozuje chuť na sex a zvyšuje libido. Tento jev je zaznamenáván až u mužů, kterým se omezilo vyplavování vlastního testosteronu. Za tuto hranici se považuje věk kolem 35-40 let. Tribulus také skvěle působí při andropauze, kdy stabilizuje nálady a navozuje příjemný pocit. Nutno dodat, že pokud máme dostatek svých hormonů, nepocítíme změnu. Maximálně tak na náladě. Pokud však máme svých hormonů málo, budeme příjemně překvapeni.

 

Nežádoucí účinky Tribulusu
Nežádoucí účinky jsou součástí každé látky, doplňku nebo potraviny. v případě kotvičníku můžeme zmínit žaludeční potíže, které vznikají, vezmeme-li si Tribulus nalačno. Dále nedoporučujeme jeho užívání kojícím a těhotným ženám.

 

Tribulus pro ženy
Stejně jako u mužů funguje podobně tribulus i u žen. Dodává vitalitu a příjemnou náladu. A však jeho používání není u této skupiny tak časté.

 

Jak kotvičník užívat
Nejlepší možností je vyvařit z celých plodů odvar. Toho dosáhneme velmi jednoduše. Zkrátka vezmeme zhruba 3-8 gramů plodů, které vaříme zhruba 40 minut. Poté necháme odstát a pijeme. Neměli bychom pít nalačno.
Tribulus terrestris, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0