Kotvičník zemní, neboli Tribulus terrestris, je jednoletá poléhavá bylina z čeledi kacibovitých s jasně žlutými kvítky. Pochází pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Léčilo se s ní již v Číne, Indii a Mezopotámii. Za popularizací kotvičníku zemního dnes stojí bulharští vědci.

 

Složení
Vliv na hormonální rovnováhu mají fytosteroly, konkrétně steroidní saponiny (furostanol, furostenedion, protodioscin, protogracilli a sapogenin diosgenin). Kromě nich obsahuje alkaloidy (harman,harmin), flavonoidy, třísloviny a vitamín C. Největší koncentrace látek se nalézá právě v oplodí. Patří mezi slabé inhibitory MAO. Pokud byste měli sami dostatek pohlavních hormonů a v tomto směru by vám nijak neprospěl, můžete se těšit minimálně na příjemnou náladu jako po šálku dobrého zeleného čaje, způsobenou serotoninem.

 

Dávkování
Tribulus terrestris se doporučuje připravovat ve formě odvaru, aby vzácné látky nepřišly na zmar. Drcené plody (cca 1 čajovou lžičku) zalijeme vodou a povaříme cca 15 minut. Následně přefiltrovaný odvar pijeme.
Tribulus terrestris, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0