Kotvičník zemní - Prášek z plodů
Kotvičník zemní - Prášek z plodů
Kotvičník zemní - Prášek z plodů
Kotvičník zemní - Prášek z plodů

Kotvičník zemní
Prášek z plodů

Tribulus terrestris, Burra gokharu, Gokshura, Goathead, Yellow vine, Cathead, Caltrop, Puncture weed, Puncture vine, Rostlinná viagra, Kotvičník pozemní
Produkt z Číny

Plody kotvičnéku jsou zásobárnou účinných látek, které pomáhají našemu tělu Celý popis
Pro více informací o účincích na lidský organismus, užití a zdravotních kladech, navštivte prosím náš herbář (vstup v horní liště e-shopu), které zde nemůžeme dle nařízení Komise Evropské unie č. 432/2012 uvádět.

 

Kotvičník zemní je jednoletá poléhavá bylina z čeledi kacibovitých s jasně žlutými kvítky. Pochází pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Léčilo se s ní již v Číne, Indii a Mezopotámii. Za popularizací kotvičníku zemního dnes stojí bulharští vědci.

 

Znáte ho, pokud se věnujete posilování. Suplementy z něj vyrobené se běžně prodávají pod latinským názvem rostliny - Tribulus terrestris.

 

Složení
Vliv na hormonální rovnováhu mají fytosteroly, konkrétně steroidní saponiny (furostanol, furostenedion, protodioscin, protogracilli a sapogenin diosgenin). Kromě nich obsahuje alkaloidy (harman,harmin), flavonoidy, třísloviny a vitamín C. Největší koncentrace látek se nalézá právě v oplodí. Patří mezi slabé inhibitory MAO. Pokud byste měli sami dostatek pohlavních hormonů a v tomto směru by vám nijak neprospěl, můžete se těšit minimálně na příjemnou náladu jako po šálku dobrého zeleného čaje, způsobenou serotoninem.

 

Dávkování
Tribulus terrestris se doporučuje připravovat ve formě odvaru, aby vzácné látky nepřišly na zmar. Kotvičník zemní v množství 3-8 gramů zalijeme hrnkem vařící vody a poté vaříme minimálně 40 minut ve vodní lázni. Nedoporučuje se pít nalačno. Efekt se projeví až po pár dnech pravidelného popíjení a po vysazení také odeznívá postupně.

 

Tribulus jako prášek se užívá 2x denně. 1 čajovou lžičku zalijeme malým množstvím vody a mícháme tak dlouho, dokud nám z toho nevznikne pasta. Poté dolijeme libovolnou tekutinu a zředíme. Odvar z prášku má obdobnou přípravu. 1 čajovou lžičku zalijeme horkou vodou a promícháme. Užíváme 2x denně. Kotvičník si můžete zakoupit i ve formě 40% extraktu. Tento extrakt je 40% koncentrát připravený laboratorně ze sušeného kotvičníku.

 

Při přípravě odvaru ze 40% extraktu kotvičníku se používají 1-3 gramy (podle síly požadovaného efektu); které se nechají 30 minut povařit v 0,3l vody. Po přecezení se pije 3x denně 1/3 hrnku před jídlem.
Tribulus terrestris, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0