Kozlík lékařský je jedna z mála evropských rostlinek v naší nabídce. Jeho historie je spoutána staletími užívání. Již od nepaměti patřil kozlík do tradiční medicíny. O tom svědčí i jeho latinské jméno - Valerian officinalis. Slovo Valerian je odvozené od latinského Valére, což znamená “zdraví". Kozlík je tu s námi již od dob antického Říma. Ve středověku se používal na zahánění čarodějnic, kterým údajně vadil jako česnek upírům. Pomocí kozlíku se vyháněli zlí duchové a ďábelské síly.
Jak je vidět, je kozlík naší historií velmi oblíbený. Jak ale vypadá? Kozlík je mrazuvzdorná vytrvalá bylinka, známá pro své aroma. Původem je sice z Evropy, avšak časem se vlivem lidí rozmnožil po Severní Americe a Asii. Nejvíce mu vyhovují nižší střední polohy s dostatkem slunce a vlhkosti. Za těchto okolností dokáže dorůst výšky až dvou metrů. Většinou však měří od 60 do 100 cm. Má vroubkovanou lodyhu a řapíkaté na okrajích zubaté listy. Jednou do roka kvete bílými až růžovými květy.
Aktivní látky v kozlíku
Bylinka obsahuje třísloviny, sacharidy, pryskyřice, ale i alkaloidy chatinin a valerin. Krom nich i 0,5 až 1,7% valepotriátů.
Dávkování
Jednu čajovou lžičku přelejeme 250 ml horké vody, a necháme 10 minut louhovat. Poté necháme odvar vychladnout na pokojovou teplotu. Odvar si připravte 2x denně. Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Valeriana officinalis, Valeriána lékařská, valerian root, baldrán, baldrian, čertikus, dřevěnák, kocúrník, kočičí kořen, kozelec, kozlíček, kozlíček malý, kozlíček obecný, nard, odolen, odolený kořen, paldram, paldrán, valerián, amantilla, all-heal, common valerian, european valerian, garden heliotrope, garden valerian, kediotu, phu, seiyo-kanoko-so, setwall, Valerian root cut