Kratom
Green Bali Prášek z listů

Kratom je strom, rostoucí v Thajsku, Indonésii, ale i dalších zemích. Je znám pro své účinky, ale i svou historii. Celý popis

Při vyřčení slova Mitragyna speciosa mnoho lidí nic nenapadne. Je to škoda, jelikož se jedná o Kratom. Co je kratom? Jedná se o strom, který roste především v Indonésii, Thajsku a Malajsii. Mohli bychom na něj narazit i ve Vietnamu, ale tam je jeho výskyt řidší. Pyšní se velkým vzrůstem maximálně 30 metrů, většinou však měří mezi 20 až 25. Má velmi košatou korunu, která může mít v průměru až 5 metrů. To, co nás zajímá nejvíce jsou jeho listy. Jsou velké a jemně zašpičatělé. Na délku mají tradičně cca 20-25 centimetrů a na šířku kolem 15. V listech si můžeme povšimnout jemných žilek různých barev. Právě podle nich rozlišujeme, o jaký Kratom se jedná. Celkem rozeznáváme 4 barvy Kratomu - zelenou, červenou, žlutou a bílou.

Kratom vyžaduje tropické klima, vlhkost a přístup slunečního světla po celý rok. I proto je těžké ho vypěstovat v našich podmínkách. Nesnáší mráz a při prvních poklesech teplot většinou umírá.

Jeho historie je velmi divoká. V lidovém léčitelství bychom jej zaznamenali až několik tisíc let zpět. Dokonce se tradovalo, že otec provdal svou dceru za člověka, který užíval Kratom radši, než za toho, který kouřil marihuanu. Kratom totiž podporuje vůli k práci a je svým způsobem neškodný pro naše chápání a způsobilost.

Za jeho objevení vděčíme především botaniku jménem Pietro Willeme Korthals. Tento člověk se Kratomu věnoval celý život. Stal se vášnivým pěstitelem a milovníkem tohoto stromu.

Nejhorší období bylo pro kratom během 20. století, kdy jej thajská vláda začala hromadně vypalovat a likvidovat. Bylo to zapříčiněno úpadkem obchodu s opiem, na kterém měla tučnou daň. Naštěstí se vše uklidnilo a Kratom byl tak zachráněn.

Jaké látky obsahuje Kratom?

Kratom je bohatý na alkaloidy. Nalezli bychom jich v něm opravdu mnoho avšak jen jeden je ten nejdůležitější. Jmenuje se Mitragynin a tvoří až 66% obsahu alkaloidů.

Účinné látky

  • 7-hydroxymitragynin
  • Alkaloidy
  • Mitragynin
Země původu
Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Mitragyna speciosa, Ithang, Thom, Kakuam

Kategorie produktu
UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Podobné zboží