Indonésie, Thajsko, ale i například Papua, Vietnam, nebo Malajsie jsou místem výskytu jednoho stromu. Ten je znám a spoután divokou historií, která jej málem zahubila. Ano, mluvíme o Kratomu. S latinským názvem Mitragyna speciosa a výškou až 30 metrů je často dominantou tamější přírody. Jednoduše bychom Kratom poznali podle jeho velkých listů, které mohou být až 30 centimetrů dlouhé a 20 centimetrů široké.
Tento druh je pojmenován Elephant právě kvůli velikosti jeho listů. Ty jsou enormně rostlé do délky až 50 centimetrů, což je opravdu mnoho.
V minulosti byl Kratom ohrožen působením člověka a především thajské vády, které jej chtěla kompletně vyhubit, protože jí upadaly obchody s opiem. Navzdory tomu se Kratom udržel a dnes jeho pěstování vzkvétá.
Jeho původ je zaznamenán tisíce let zpět v historii. Byl a je podstatnou součástí lidového léčitelství. Dokonce o něm panuje legenda, která praví: Otec radši provdal svou dceru za člověka, který užíval Kratom, než za toho, která byl na marihuaně, či opiu. Kratom totiž neovlivňuje úsudek, ani chápání. Jistě nás zajímá, jaké látky v Kratomu jsou ty nejdůležitější.
Co to způsobuje?
Kratom obsahuje spoustu alkaloidů, které byly zkoumány především v 70. letech. Nejvýznamnějším z nich je tak zvaný Mitragynin, kterého v Kratomu nalezneme až 66%.