Thajsko, Malajsie, Indonésie, to jsou země, kde se Kratom nejčastěji vyskytuje. Ano, mohli bychom na něj narazit i v ostatních okolních zemích, avšak tam není až tak rozšířený. Jedná se o stálezelený tropický strom, který je velmi choulostivý na výkyvy teplot. Potřebuje tropické podnebí, dobrou vlhkost, stálý přístup slunečního svitu a především - hojnou půdu. Díky tomu jej bohužel nejsme schopni úspěšně pěstovat u nás. Vlivem mrazů Kratom většinou zahyne.
Jako strom patří mezi středně vysoké s výškou až 30 metrů. Většinou se však jeho výška pohybuje kolem 20-25 metrů. Má korunu o průměru až 5 metrů a velké, na první pohled rozeznatelné listy. Když říkáme velké, myslíme tím opravdu velké - na délku až 30 centimetrů a na šířku 20. Pokud bychom si mohli list prohlédnout, povšimli bychom si jemných žilek zelené, žluté, bílé, nebo červené barvy. Tyto barvy určují druh Kratomu, zastoupení účinných látek a další aspekty.
Kratom má, měl a vždy bude mít velkou roli v lidovém léčitelství. Zde se používá jíž po tisíce let. První, kdo popsal Kratom jako takový byl botanik Pietro Wileme Korthals. Narazil na něj během kolonizačního období, začal jej zkoumat, popisovat a později dokonce i pěstovat. Podnikl spoustu testů, publikoval mnoho článků a Kratom vždy podporoval.
Ve 20. století dala thajská vláda Kratom na seznam drog a začala jej hromadně hubit. Bylo to především proto, že Kratom pomáhal s odvykáním opia a nebyl nijak škodlivý. Toto nařízení bylo zrušeno roku 2013, díky čemuž byl Kratom do jisté míry zachráněn.
Jaké látky Kratom má?
Kratom obsahuje spoustu alkaloidů, které byly zkoumány především v 70. letech. Tyto výzkumy odhalily hlavní složku kratomu, tak zvaný Mitragynin. Jedná se o alkaloid, který má největší zastoupení.