Kratom
Red Maeng Da Jongkong Prášek z listů

Tropický strom jménem Kratom je nedílnou součástí Thajska i Indonésie. Celý popis

Thajsko a území Indonésie jsou plné různých stromů a rostlin s léčivými účinky. Jedním z nich je i Kratom, neboli Mitragyna speciosa, jak bychom ho pod latinským názvem mohli znát. Jedná se o vysoký tropický stálezelený strom dorůstající se výšky až 30 metrů. Má velké listy dlouhé až 30 centimetrů, s jemnými žilkami. Kratom kvete bílými květy se žlutavým zabarvením. Nejvíce mu vyhovují humusovitá podloží, dostatek tepla, vláhy a slunce. Je problém jej pěstovat mimo oblasti výskytu. Je totiž velmi náchylný na změny teplot. Jediným obdobím, kdy bychom mohli zaznamenat opadávání listů je období sucha.

Co se týče historie, jedná se o velmi dlouho užívaný strom. Zmínky o něm můžeme najít až tisíce let staré. Byl užíván v tradičních léčitelstvích, ale i jako stimulant pro zlepšení pracovní morálky. Otec údajně raději provdal svou dceru muži užívajícímu Kratom, než marihuanu nebo opium. Důvod je jednoznačný - Kratom dokáže povzbudit vůli k práci. Dodává energii a vitalitu bez změny zdravého úsudku. Opium ani marihuana takto nepůsobí. Na druhou stranu toto byl tak jeden z důvodů, proč byl Kratom během opiových válet téměř vyhuben. Vláda, ale i jednotlivci se postavili proti těmto užitečným stromům a hromadně pálili celé lesy, jen aby Kratom upadl v zapomnění. Téměř se jim to povedlo.

Vláda dokonce zakázala v Thajsku pěstování kratomu. Tento zákaz platil až do roku 2013, kdy se zákaz zrušil. Od té doby se rostlina opět dostává do povědomí širší veřejnosti.

Kratom poprvé popsal botanik Pietro Willem Korthals v 19. století. Ten si rostlinu velmi oblíbil. Stal se dokonce vášnivým pěstitelem a propagátorem účinků.

Pamatujete, jak jsme zmiňovali žilky v listech? Jsou to právě tyto žilky, podle kterých se dá vytušit účinky kratomu. Celkem rozeznáváme 4 základní - červené, bílé, zelené a žluté. Kratom také může být tak zvaný Maeng Da. jedná se o speciální odrůdu kratomu, která je pěstěna pro co nejlepší účinky. Pojďme si nyní povědět, co je zodpovědné za účinky.

Účinné látky Kratomu

Hlavní účinnou látkou je zde Mitragynin. Tento alkaloidy činí až 66% celkového množství až dvou desítek alkaloidů obsažených v Kratomu.

Účinné látky

  • 7-hydroxymitragynin
  • Alkaloidy
  • Mitragynin
Země původu
Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Ithang, Kakuam, Thom, Mitragyna speciosa

Kategorie produktu
UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Podobné zboží