Kratom
Red Maeng Da Kapuas Hulu Prášek z listů

Kratom je tropický strom rostoucí především v Thajsku a Indenésii. Celý popis

Mitragyna speciosa je latinský název jednoho z nejzajímavějších stromů světa. My ho můžeme znát pod jménem Kratom. Možná není tak zajímavý svým vzhledem, ale účinky stojí zato. Z botanického hlediska se jedná o tropický strom podobný kávovníku. Nejužívanější částí rostliny jsou její listy. Ty obsahují největší zastoupení aktivních látek.

Kratom bychom poznali bez problémů. Dorůstá výšky až 30 metrů, má stále zelené listy, které opadávají jen v období sucha. Listy jsou velmi rozměrné. Liší se druh od druhu, není však vyjímkou, že jsou až 30 centimetrů dlouhé a 20 široké. Kratom kvete bílými květy, které se postupně zabarvují do žluta. Koruna stromu může měřit až 5 metrů v průměru.

Na kratom bychom narazili především v oblastech s vlhkou a humusovitou půdou. Pokud by se ho někdo rozhodl pěstovat mimo oblast výskytu, musí počítat s vysokou náročností stromu. Musí mít stálou vlhkost a je velmi náchylný na zimu.

Ačkoli se kratom užívá již stovky let, poprvé byl popsán až v 19. století botanikem Pierem Willemem Korthalsem. Ke kratomu se váže několik pověstí a historek. Údajně otec provdal svou dceru radši muži, který užíval kratom, než tomu, co užíval opium nebo marihuanu. Kratom totiž podporuje vůli k práci, což bylo pro otce směrodatné. Když už jsme si zmínili opium, měli bychom si říci poslední zajímavost. Během opiových válek byl Kratom téměř vyhuben. Pálili se lesy, i celé sady, kde se Kratom pěstoval. Lidé ho totiž užívali radši. Vyvrcholilo to zákazem pěstování v Thajsku a dalších státech. Tento zákaz byl v roce 2013 zrušen a od té doby se může Kratom pyšnit velkému zájmu o pěstování.

Kratomů existuje hned několik druhů. Liší se především žilkami ve svých listech. Celkem rozeznáváme čtyři základní žilkování - červené, bílé, zelené a žluté. Ůčinky se pak rozlišují podle žilkování, ale i odrůdy, nebo oblasti pěstování. Nejefektivnější bývají kratomy typu Maeng Da. Jedná se o odrůdu, která byla vyšlechtěna přímo pro co nejlepší účinky. Jaké látky jsou za účinky zodpovědné?

Obsah účinných látek v Kratomu

Nejpodstatnějšími látkami je více jak dvě desítky alkaloidů v čele s tak zvaným mitragyninem. Tento alkaloid je v Kratomu v největším zastoupení - až 66%.

Země původu
Kategorie produktu
UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Ithang, Kakuam, Thom, Mitragyna speciosa

Podobné zboží