Kratom
Red Medan Prášek z listů

Vzrostlý tropický strom známý pro své účinky po celém světě. Celý popis

Kratom je tropický strom, vyskytující se především na území Indonésie a Thajska. Latinsky bychom ho mohli znát pod jménem Mitragyna speciosa. Jedná se o až 30 metrů vysoký strom kvetoucí bílými květy zabarvenými do žluta, koruna má průmět až 5 metrů. Jeho listy jsou plné účinných látek. Jsou to právě oni, díky kterým Kratom poznáme bez problémů. Mohou být až 30 centimetrů dlouhé a 20 široké. Nacházejí se na nich jemné žilky různých barev, ale o těch až za chvilku. Co se týče botanického zařazení, je Kratom podobný kávovníku. Patří do rodiny Rubiaceae.

Nejvíce vyhovují Kratomu tropické oblasti Indonésie a Thajska. Zde vyhledává humusovité podloží s dostatkem vláhy a tepla. Pokud bychom se ho snad rozhodli pěstovat v našich podmínkách, nezapomeňme, že není mrazuvzdorný. První nižší teploty jej zahubí. Jinak je stálezelený, jeho listy mají tendenci opadat pouze za velkého období sucha.

Historie se na Kratomu podepsala poměrně nenávistně. Vše začalo nevině. Kratom byl hojně užívám domorodým obyvatelstvem. Říká se, že otec raději provdal dceru za muže užívajícího kratom, než marihuanu či opium. Kratom totiž povzbuzuje vůli k práci, dodává dobrou náladu a stimuluje chod našeho těla. To se o marihuaně ani opiu říct nedá.

Každopádně fakt, že byl kratom užíván raději, než opium, ho málem vyhladilo. Během opiových válek se kratom hojně vypaloval. Ničili se celé lesy, sady a jednotlivé stromy. Vše přerostlo v kompletní zákaz pěstování na území Thajska až do roku 2013, kdy jej vláda opět povolila. Díky tomu se může dostat až k nám.

Navzdory dlouhému užívání byl Kratom poprvé popsán a zaznamenán až v 19. století. Botanik Pier Willem Korthals se následně stal velkým milovníkem této rodiny stromů. Hojně je pěstoval a zkoumal. Přišlo se na to, že kratom se rozlišuje jak podle oblasti původu, tak i podle žilek v jeho listech. Můžeme tak narazit na 4 základní druhy - zelený, červený, bílý a žlutý. Speciální odrůdou je Maeng da, který je vyšlechtěn k co nejlepším účinkům.

Jaké látky jsou v kratomu hlavní?

Kratom obsahuje mnoho alkaloidů - více než dvě desítky. Nejdůležitější z nich je však tak zvaný Mitragynin, který tvoří až 66% všech alkaloidů v Kratomu.

Země původu
Kategorie produktu
UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Ithang, Kakuam, Thom, Mitragyna speciosa

Podobné zboží