Kratom
White Jongkong Prášek z listů

Prastarý, stálezelený, užitečný a mnohem mnohem více. Tak to je Kratom, neboli Mitragyna speciosa, chcete-li. Jedná se o tropický strom, který bychom potkali především v Indonésii, Thajsku a Malajsii. Jeho další výskyt se omezuje na přilehlé země k již zmíněným, avšak není tak rozšířený. Co bychom o něm měli vědět?

Ke svému růstu potřebuje vláhu, hojnou půdu, přístup světla a především - tropické klima. Za těchto okolností dokáže dorůst do výšky až 30 metrů, ačkoli většinou je to kolem 20-25. Má košatou korunu s listy o délce až 30 centimetrů. Jsou to právě listy, které mají tak velký vliv na kulturu, ale i tamější obyvatelstvo. Jaký? To si hned povíme.

Ještě bychom si měli zmínit ony žilky. Ano, v listech se nachází žilky, které mohou mít zelenou, červenou, žlutou či bílou barvu. Tato barva určuje, jaký Kratom je (spolu s původem). Díky tomu tak můžeme určit vše potřebné.

Poprvé byl Kratom zaznamenán Pietrem Wilemem Korthalsem, což byl velmi známý botanik, který se účastnil kolonizačních výprav do Asie. Kratom dobře popsal, zmapoval jeho výskyt, účinky a stal se pěstitelem a zastáncem tohoto stromu až do své smrti. Na Kratom ho upozornili obyvatelé, kteří jej užívali při práci na polích.

Dokonce se k němu váže i legenda. Otec prý provdal svou dceru za člověka užívajícího Kratom radši, než za toho, který užíval opium nebo marihuanu. Kratom totiž nepotlačuje chuť k práci. Naopak…

Bohužel vlivem toho všeho se rozhodla thajská vláda Kratom vypalovat, jelikož z něj neměla profit, jako například z opia. To dovedlo tento tropický strom na pokraj vyhynutí. Naštěstí se však vlivem válek a vynalézavostí lidí nemohlo Thajsko dostatečně věnovat vypalování, proto byl Kratom spasen.

Aktivní látky a Kratom

Pro Kratom byla přelomová 70. léta. Proběhlo mnoho testů, které odhalovaly účinné látky. Vědci došli k tomu, že nejdůležitější je tak zvaný Mitragynin, kterého je v alkaloidech celých 66%.

Účinné látky

  • 7-hydroxymitragynin
  • Alkaloidy
  • Mitragynin
Země původu
Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Mitragyna speciosa, Ithang, Thom, Kakuam

Kategorie produktu
UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Podobné zboží