Kratom
Yellow Jongkong Prášek z listů

Kratom je tropický strom rostoucí převážně na území Indonésie a Thajska, kde je také užíván pro své účinky Celý popis

O Kratomu jistě mnoho z nás slyšelo, ale víme to podstatné? Z botanického hlediska se jedná o středně vysoký strom dorůstající výšky kolem 30 metrů. Strom je podobný kávovníku a spadá do rodu rubiaceae. Zásadní jsou jeho listy. Mohou být až 30 centimetrů dlouhé s jemnými žilkami. Tyto žilky, spolu s oblastí výskytu, určují základní sadu účinků Kratomu. Celkem rozlišujeme zelené, bílé, červené a žluté žilky. Můžeme se setkat i s druhem Maeng Da. Tento druh je speciálně šlechtěn pro co nejlepší účinky. Strom kvete jednou do roka bílými květy, které postupně nabývají žlutavého zabarvení. Koruna stromu může mít až 5 metrů v průměru. Nejvíce vyhovují stromu humusovitá podloží, vysoké teploty a vlhkost. I proto může být problém s pěstováním v našich podmínkách. Kratom totiž není mrazu-vzdorný.

Původem Kratomu, nebo také Mitragyna speciosa, jak se strom latinsky označuje, jsou oblasti Indonésie (Borneo, …) a Thajska. Zde se také můžeme setkat s užíváním listů tohoto stromu. Kratom patří do lidového léčitelství již po tisíce let. Navzdory takto dlouhému užívání byly jeho účinky popsány až v 19. století. Učinil tak botanik Pietro Willem Korthals. Tento člověk se stal vášnivým podpůrcem této rostliny. Kratomy studoval celý život, popisoval je, pěstoval a publikoval jejich účinky. Velmi zajímavá je pověst, která se ke Kratomu váže. Údajně, když se přišli dvořit muži nějaké ženě, si její otec radši vybral toho, který užíval Kratom, oproti mužům na opiu, nebo například na marihuaně. Proč? Kratom podporuje vůli k práci, nemění úsudek a celkově působí lépe. Muži, i ženy, pracující na polích jej užívali, aby lépe zvládali práci.

I přes tyto skutečnosti bylo užívání i pěstování Kratomu na území Thajska po dlouhou dobu zakázané. Tento zákaz byl zrušen v roce 2013, od kdy se může již volně pěstovat. Zákazu předcházelo hromadné vypalování a mýcení stromu během opiových válek. Málem byl Kratom zcela vyhuben.

Důležité látky v Kratomu

Kratom je plný důležitých látek, mezi kterými jsou například více než dvě desítky alkaloidů. Téměř 66% těchto alkaloidů pak tvoří látka zvaný mitragynin, což je nejúčinnější alkaloid ve spektru Kratomu.

Země původu
Kategorie produktu
UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Ithang, Thom, Kakuam, Mitragyna speciosa

Podobné zboží