Kratom - Yellow Maeng Da Kapuas Hulu, prášek z listů
Kratom - Yellow Maeng Da Kapuas Hulu, prášek z listů
Kratom - Yellow Maeng Da Kapuas Hulu, prášek z listů
Kratom - Yellow Maeng Da Kapuas Hulu, prášek z listů

Kratom
Yellow Maeng Da Kapuas Hulu, prášek z listů

Mitragyna speciosa, Ithang, Kakuam, Thom
Produkt z Indonésie

Mitragyna speciosa, neboli kratomu, je store rostoucí předevím v Thajsku a Indonésii Celý popis
Thajsko, ale i Indonésie jsou známi pro krásu přírody, která může být často i léčivé, plná nejrůznějších účinků. K těmto dvěma zemím neodmyslitelně patří i Mitragyna speciosa, jak se pod latinským jménem označuje Kratom. Tento středně vysoký strom podobný kávovníku patří do rodiny Rubiaceae. Dorůstá do výšky až 30 metrů avšak většinou je menší. Má velké žilnaté listy, které mohou mít na délku až 30 centimetrů. Jsou to právě listy, které mají nejvíce účinných látek a podle kterých se Kratom rozlišuje, ale o tom až později. Strom má mohutnou korunu širokou až 5 metrů. Kvete bílými květy, který se s časem zbarví do světlé žluté barvy. Kratomu nejvíce vyhovuje humusovité podloží, vysoké teploty, slunce a vlhko. Ačkoli se jedná o stálezelený strom, jeho listy mohou opadávat během období sucha.
Pěstování Kratomu u nás není jednoduché. Venkovní podmínky mu vyhovují jen pár měsíců v roce. V okamžiku, kdy přijdou nižší teploty a první mrazy, Kratom umírá. Hodí se tedy spíše do zimních zahrad, nebo tropických koutků.
Na území Indonésie a Thajska, patří Kratom k velmi podstatným rostlinám. Užívá se v lidovém léčitelství, ale i obyčejnými lidmi na polích. Dokonce se traduje, že otec radši provdal svou dceru muži na kratomu, než například na opiu, nebo marihuaně. domorodí obyvatelé totiž kratomem udržovali chuť k práci, kterou opium ani marihuana nenabídnou.
Hlavní postavou zodpovědnou na popsání a zkomerčnění kratomu je botanik Peitro Willeme Korthals. Tento člověk se věnoval Kratomu celý život. Publikoval články, popisoval účinky a dopodrobna Kratom zkoumal.
Nejkrušnější časy zažil tento tropický strom během opiových válek, kdy byl hromadně ničen a vypalován. Toto konání dovedlo Kratom až na pokraj vyhynutí. V Thajsku byly dokonce vydány zákony, které pěstování stromu zakazovaly. Roku 2013 je však vláda stáhla a Kratomu tak mohl být opět pěstován.
Jen pro zajímavost, zmiňovali jsme si tu žilky v listech. Kratom se skutečně rozlišuje podle jejich barev. Známe celkem 4 - bílé, zelené, žluté a červené. Můžeme také narazit na verzi s názvem Maeng Da, která se považuje za nejúčinnější.
Aktivní látky v Kratomu
Kratom obsahuje celkem více než dvě desítky alkaloidů, které mají zásadní účinky. Nejúčinnějším alkaloidem je tak zvaný Mitragynin, který tvoří kolem 66% z celkového objemu alkaloidů.