Kurkuma
Prášek z kořene

Prášek z Kurkumy je skvělým kořením i prostředkem k odstranění zdravotních neduhů. Podpoří Vaši přirozenou obranyschopnost, zlepší Vaše zažívání a ochrání Váš organismus před negativními vlivy životního prostředí. Jaké jiné koření tohle všechno dokáže? Celý popis
  = 150g        
  = / dávka

Popis rostliny Kurkumy

Pokud byste hledali informace o Kurkumě, zadejte také její latinský název Curcuma longa, celosvětové pojmenování Turmeric nebo přezdívku Indický šafrán. Kurkuma se postupně dostala z Indie do dalších oblastí světa, kde se jí daří díky příhodným podmínkám. Ke svému růstu potřebuje optimální vlhkost, dostatek slunečního záření a teploty v rozpětí od 20 do 30 stupňů Celsia. Nalezneme ji zejména v Indonésii, Číně, na Jamajce či na Srí Lance. Tato rostlina patří mezi vytrvalé byliny a spadá do čeledi zázvorníkovitých. Kurkuma je příbuzná Ženšenu a má zdužnatělý kořenový oddenek jako Zázvor. Řapíkaté listy dosahují délky až 1,5 metrů a mezi nimi vyrůstá klas s bledě žlutými květy. Plodem Kurkumy jsou mnohosemenné tobolky. Kurkuma našla své uplatnění jako léčivá rostlina i jako koření v mezinárodních kuchyních. S oblibou ji využívají v Indii, Thajsku nebo Pákistánu.

Co v Kurkumě nalezneme?

Největší zastoupení v Kurkumě má látka kurkumin, která způsobuje typické oranžové zabarvení. Podle studií snižuje riziko vzniku negativních chemických procesů v těle a harmonizuje činnost trávicího ústrojí. Kurkumin má rovněž nezanedbatelný podíl antioxidantů, které zbavují organismus nežádoucích toxických látek. Účinek kurkuminu zesiluje až mnohonásobně Černý pepř. Kurkuma je rovněž bohatá na éterické oleje, které působí protizánětlivě, protivirově a antibakteriálně. Toho můžete využít v období se zvýšenou nemocností a při nižší obranyschopnosti organismu. V Kurkumě nechybí ani vláknina podporující zažívání, alkaloidy, bílkoviny, pryskyřice, minerální látky, vitaminy a sacharidy.

Účinky Kurkumy

Jistě Vás zajímá, jaké konkrétní účinky má Kurkuma na lidské zdraví. Pomáhá předcházet rozvoji civilizačních onemocnění, které vznikají vlivem nezdravého životního stylu a znečištěného životního prostředí. Kurkuma posiluje odolnost proti virům a bakteriím a zlepšuje trávení. Přispívá k lepšímu vstřebávání živin z přijaté potravy, usnadňuje průchod stravy zažívacím ústrojím a vylučuje stolicí nežádoucí odpadní látky z těla. Podílí se na efektivnější činnosti organismu a ulevuje při psychickém napětí a stresu. Vyzkoušet ji můžete na různé záněty, drobná poranění kůže nebo na akné. Účinky Kurkumy se zabývala řada vědců a jejich studie poukazují na to, že by mohla být prevencí proti rakovině. Kurkuma je vhodná také při redukci hmotnosti a pro udržení dosažené tělesné váhy.

Vedlejší účinky užívání

Při dodržení doporučeného denního množství Kurkumy nevykazuje prášek žádné vedlejší účinky. Těhotné a kojící ženy a lidé se zdravotními potíži by se měli poradit o užívání prášku se svým ošetřujícím lékařem.

Jaká dávka je ta správná?

Prášek z Kurkumy užívejte každý den v množství 2 – 3 gramů. Výhodou prášku je to, že nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu a doporučenou denní dávku snadno odměříte pomocí odměrky.

Jak nejlépe užívat?

Prášek důkladně rozmíchejte v 200 ml studené vody bez bublinek a vypijte. Z prášku si také můžete připravit odvar, který můžete popíjet v průběhu celého dne: povařte v 750 ml vody 2 – 3 lžičky Kurkumy, a to po dobu 10 až 15 minut. Prášek z Kurkumy užívejte nejdéle 4 měsíce a poté si dejte alespoň 1 měsíc pauzu.

Země původu
Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Common turmeric, Indian saffron, Turmeric, Kurkum, Toormerik, Halodhi, Halud, Kurkuma, Hsanwen, Indický Šafrán, Gurkemeje, Geelwortel, Koenjit, Kurkumo, Kunyit, Ukon, Romiet, Khi min khun, Kunyit basah, Gurkemeie, Curcuma longa

Podobné zboží