Kustovnice čínská
Celé plody sušené

Čínská rostlina, jejíž plody jsou slavné pro své léčivé a celkové blahodárné účinky na lidské tělo. Používá se jako prevence, ale i účelně například kvůli hubnutí, či zápalu pro zdravou výživu. Celý popis
  = 250g        
  = / dávka

Kustovnice je 0,5 až 1 metr vysoká čínská rostlina s vejčitými listy o dělce 2-7 centimetrů. Domovinou jí je sice Čína, ale rozšířila se i do dalších zemí. Může zato především její houževnatost, díky které se dá pěstovat téměř všude. Co nás však bude zajímat mnohem víc jsou její plody. Ty jsou jedlé a po celém světě známé pro své účinky. Ne nadarmo je nazývána "nejzdravějším ovocem na světě".

Kustovnice a její složení

Energická hodnota 358,5 kcal
Bílkoviny 14,4g
Sacharidy 70g
- z toho cukry 44g
Tuky 1g
Vláknina 2g

Kustovnice a hubnutí

Ohledně hubnutí se vždy táhnou kontroverzní názory, které potvrzují, či vyvrací účinky dané potraviny nebo doplňku. Podobné je to i u kustovnice, zde však můžeme tvrzení podložit fakty. Je to především obsah karotenu, vitamínu B a ostatních látek, které pomáhají v urychlení metabolismu. Toto urychlení má za následek lepší uvolňování tuků. S přidáním trochy zdravého pohybu tak bude tělo mnohem lépe tyto tuky pálit. Co je ale důležitější? Kustovnice obsahuje dostatek živin ve vyváženém poměru. To znamená, že můžeme dát sbohem nezdravému hubnutí, kdy přicházíme o důležité složky stravy, což nás může přivézt ke komplikacím. Kustovníce podporuje zdravé hubnutí, neomezuje totiž přísun, jen nahrazuje špatný přísun zdravým. Dalším faktorem, který nám pomáhá je obsah vlákniny a nízký glykemický index. Tato dvojice oddaluje pocit hladu. To je, spolu s ostatními vlastnostmi, zdravým pohybem a stejně titulovanou stravou, klíč k hubnutí s kustovnicí.

Léčivé účinky

Díky přístupu moderní medicíny, která se o kustovnici aktivně zajímá, můžeme s jistotou označit její konzumaci za všeobecně prospěšnou. Jejím užíváním nic nezkazíme, ba naopak, poskytneme tělu dostatek živin, které potřebuje. Největším přínosem kustovnice je stimulace imunitního systému. Posiluje tím naši obranyschopnost a my jsem odolnější vůči vnějším vlivům. Zlepšuje paměť, dodává energii a zlepšuje jak fyzický, tak i psychický stav.

Nežádoucí účinky

Navzdory faktu, že kustovnice působí blahodárně, musíme zmínit i pár záporů, které je dobré vědět. Nutno dodat, že neexistují přímé a relevantní záznamy o předávkování, nebo otrávení se kustvonicí. Při nedodržování denní dávky se však mohou objevit žaludeční či střevní potíže. Stejně tak se může u lidí alergických na ořechy, tabák, nebo rajčata, projevit alergická reakce, avšak v 99% případů se tak nestane.

Kustovnice v těhotenství

Užívání kustovnice během těhotenství nebo kojení vyvolává značnou kontroverzi. Z hlediska důležitosti a závažnosti tohoto stavu konzumaci nedoporučujeme a odkážeme Vás na konzultaci s Vaším lékařem.

Kustovníce čínská denní dávka

Denní dávka kustovnice je téma samo za sebe. Ačkoli neexistují záznamy o předávkování, měli bychom udržet denní dávku od 15 do 45 gramů. To představuje zhruba jedna hrst. Dlouhodobé užívání větších dávek se nedoporučuje.

Jak užívat kustovnici

Užívání kustovnice je až věcí představivosti. Nejjednodušší je přímá konzumace sušených plodů. Pokud nás tento způsob omrzí, můžeme si plody přidávat do jogurtu, pudinku nebo Smoothie. Další možností je odvar z kustovnice. 2-3 polévkové lžíce povaříme 3 minuty a vypijeme. Hodí se užívat 2-3x denně.

Pozor na levné balení kustovnice

Při nákupu si musíme dát pozor, abychom nakoupili kvalitní produkt. Jak ho máme poznat? Tak především se držme obchodů s tradicí a dobrými referencemi. Pokud bychom i tak chtěli koupit kustovnici někde na trhu, nebo od soukromníka, dejme si pozor na následující fakta. Plody musí být sytě červené a zhruba stejně velké bez známek poškození. Také si pohlídejme, aby nebyl pytlík zevnitř vlhký a dobře utěsněný.

Země původu

Další formy produktu

UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Lycium chinese, Lycium chinense, wolfberry, Goji, Lycium ovatum, Kustovnice čínská, Goja

Podobné zboží