Lobelka nadmutá - Drcené listy
Lobelka nadmutá - Drcené listy
Lobelka nadmutá - Drcené listy
Lobelka nadmutá - Drcené listy
Lobelka nadmutá - Drcené listy

Lobelka nadmutá
Drcené listy

Lobelia inflata, Tabacco del diablo, Lobelka nadmutá, Lobelia inflata, Indian Tobacco, Vomitroot
Produkt z Indie

Lobelka nadmutá je bylinou starých Indiánů. Pochází z východní části Severní Ameriky, odkud byla botanikem Matthiasem de Lobelem převezena a zkoumána do Velké Británie a dostala po něm svůj název. Celý popis
Toto zboží již nenabízíme

Vyberte si podobné zboží z nabídky níže. Děkujeme

Podobné produkty
Latinským názvem Lobelia inflata česky Lobelka nadmutá je původně z východní části Severní Ameriky. Rostlina se využívala jako lék starých Indiánů na léčbu svalové a dýchací soustavy, či jako projímadlo. U nás lze vypěstovat ze semen, tento druh chutná palčivě po tabáku v Americe známí jako Indiánský tabák.
Jednoletá či dvouletá bylina vysoká od 15 do 100 cm. V horní části rozvětvená, přímá, chlupatá v dolní části černofialová je lodyha. Listy jsou dlouhé 7 cm jednoduché a střídavé. Zároveň nepravidelně pilovité, krátce řapíkaté nebo přisedlé. Oboupohlavné květy bleděmodré barvy vyrůstají v listnatých klasovitých hroznech. Srostloplátečná koruna je pyskatá, ve které tyčinky srůstají v trubku. Vejčitá tobolka s malými semínky je plodem Lobelky. Semena se sklízejí uprostřed jara nebo podzimu. V průměru klíčí 2 dny.
Původem je tedy ze severovýchodu USA a jihovýchodu Kanady, zde bylinka roste planě ve světlejších lesích, loukách a podél cest. Odtud si ji dovezl bristký botanik Matthias de Lobel do Velké Británie, zde ji zkoumal. Po Lobelovi také dostala své oficiální jméno. V británii se dodnes pěstuje jako okrasná rostlina.
Jaké účinné látky Lobelia obsahuje?
Lobelka obsahuje 52 různých alkaloidních sloučenin. Nejznámější je lobelin, ten se vyrábí i synteticky a je obsažen v Indiánském tabáku a nejvíce ho nalezneme v semenech bylinky. Dalšími látkami jsou lobelanin, norlobelanin, isolobelanin, isolobinin, fytosteron, infatin, tuk, pryskyřice, kyselina lobeliová a kyselina chelidonová.