Lotos indický - drcené květy
Lotos indický - drcené květy
Lotos indický - drcené květy
Lotos indický - drcené květy

Lotos indický
drcené květy

Nelumbo nucifera, Nelumbo nucifera, Lotos indický, Indian Lotus, Sacred Lotus

 
Nelumbo nucifera je znám pod několika názvy jako je Indický lotos, Pink lotos, Posvátný lotos, Fazole z Indie nebo jednoduše Lotos. Tento druh je úzce spojován s buddhistickým náboženstvím, vitalitou a čistotou. Pozoruhodné na této rostlině je to, že se dožívá velice dlouhého věku, při správných podmínkách se může dožít i více než desítky let. Indický lotos je nádherná vodní rostlina, jejíž kořeny jsou zasaženy na dně řeky nebo rybníku. Rostlina obvykle dorůstá do výšky 150 cm. Listy jsou dlouhé a široké přes 0,5 m. Květy jsou okázalé a mají v průměru až 20 cm a mají bílou a růžovou barvu. Plodem je oříšek. Leknín roste v teplých oblastech střední a jižní Asie a zasahuje až na severovýchod Austrálie. Vyskytuje se ve stojatých vodách, ale listy jsou pořád čisté, protože je pokrývá vrstva vosku.

 

Pěstování
Indický lotos je možný si vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Semena se na 24 hodin ponoří do teplé vody, protože zdvojnásobí svou velikost. Poté je obrousíme. Nejrychleji leknín vyklíčí při teplotě okolo 26 °C. Nejvíce se mu daří v bahnitém substrátu a na slunném stanovišti. Výška vodní hladiny by měla být okolo 25 cm. Přezimovat by měl při teplotě nad 6°C.Doporučuje se při prvním listu Leknín přesadit.

 

 
Tento produkt není schválen Evropskou Unii jako potravina ani potravinový doplněk. Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 nesmíme u tohoto produktu jako prodejci uvádět žádné informace a zdravotní tvrzení.