Jak na sebe upozorní porušený imunitní systém?

22.listopadu 2019, Poradna, Štítky: Imunitní systém
Imunitní systém hraje v životě člověka významnou roli. Zajišťuje obranu našeho těla před vznikem nemocí, jejichž původci na něj v přirozeném prostředí útočí ze všech stran.

Úloha imunitního systému

Základní úlohou imunitního systému je odlišit vlastní buňky od těch cizích. Jeho součástí jsou především bílé krvinky, lymfatické uzliny a imunitní orgány. Můžeme hovořit o imunitě nespecifické, která je vrozená. Další součástí je imunita specifická, která se rozvíjí v průběhu života. Je tvořena humorální a buněčnou částí a aktivuje se až po setkání s určitým antigenem.

Viry nemoci

Projevy oslabené imunity

Snížení imunity se odborně označuje jako imunodeficience. Můžeme odlišit oslabení imunity z vrozených příčin (tzv. primární imunodeficience), ale na vině mohou být i různé vlivy získané v průběhu života (např. metabolické poruchy, operační stres, léčba chemoterapií, AIDS, cukrovka). V tomto případě hovoříme o sekundární imunodeficienci. Vrozené imunodeficience mají obvykle závažnější průběh.

Projevy selhání imunitního systému pak v mnohém závisí na tom, která jeho složka je poškozena. U těžkých forem poruch obranyschopnosti se mohou začít projevovat první příznaky už ve velmi útlém věku. Může se jednat o hnisavé hojení pupečníku, záněty středního ucha nebo zápal plic. Oslabený imunitní systém se navenek projevuje především sníženou odolností vůči infekcím. Člověk je častěji nemocný, trpí alergií, projeví se u něj astma. Může dojít až ke vzniku nádorového bujení v těle. Objevují se chronické záněty v těle.

Možnosti prevence a podpory

Každého pak zřejmě napadne: „Jak tedy na oslabenou imunitu?“ Proti primárním imunodeficiencím lze jen stěží nalézt nějakou prevenci. U sekundárního snížení obranyschopnosti hraje významnou úlohu vhodný životní styl. Nejlepší na posílení imunity je zdravé stravování, dostatek potřebných živin a kvalitní spánek. Za prevenci lze chápat třeba i pravidelnou kontrolu hladiny cukru v krvi. Negativní vliv má kouření, časté užívání léků, ale i vysoká míra stresu. 

Imunitní systém můžete efektivně podpořit pomocí různých přírodních látek.

Použité zdroje
  • STŘÍTESKÝ, Jan. Patologie. 1. vydání. 2001. ISBN 80-86297-06-3.
  • ŽÁK, Aleš, PETRÁŠEK, Jan. Základy vnitřního lékařství. 1. vydání. Praha: Galén, 2011. s. 89-111. ISBN 978-80-7262-697-7.
  • Porucha imunity. Vitalion [online]. 2017 [cit. 13.11.2019]. Dostupné z: https://nemoci.vitalion.cz/porucha-imunity/
Autor článku
Mgr. Michaela Dušková
Copywriterka
22.listopadu 2019, Poradna, Štítky: Imunitní systém
Líbí se vám tento článek? Tak ho nasdílejte:
Facebook INSTAGRAM
Podobné články
Kategorie
Vyhledat článek
Populární články
Nejčastější štítky
Zobrazit další