Maté
Extrakt z listů s 20% kofeinu v kapslích

Maté je tradiční nápoj v Jižní Americe. Toto je však extraktová forma, která dodává energii a vitalitu Celý popis
  = 40kap.        
  = 640 mg        
  = / dávka

V oblastech Jižní Ameriky roste strom s názvem Cesmína paraguayská. V knihách bychom ho mohli vídat i jako Ilex Paraguariensis, ale nám bude stačit jednoduše Maté, nebo Yerba Maté. Strom dorůstá do výšky cca 10-20 metrů, čímž se řadí mezi středně vysoké stromy. Jeho listy obsahují mnoho prospěšných látek, o kterých si povíme více v následujícím odstavci. Většinou se lístky využívají k přípravě stejnojmenného nápoje Maté. V tomto případě se však využívají pro výrobu extraktu, ale zpět k samotnému stromu. Nejčastěji bychom na něj narazili v oblastech Argentiny, Paraguaye a Brazílie, kde se již po staletí užívá zdejšími kmeny. Od nich si Maté převzali španělští konquistadoři, kteří tajemství Maté předali jezuitským kněžím. Ti jej rozšířili po mnoha zemích, kde se dnes Maté hojně používá. Proč vlastně?

Aktivní látky v Maté

Co způsobuje ony účinky, pro které je Maté tak oblíbené? Především jde o kofein - zvaný matein, teobromin a teofylin. Kofein si představovat nemusíme, jeho účinky jsou nám dobře známy. Teobromin a teofylin jsou kardio-stimulanty, které dokáží urychlit srdeční tep a zlepšit prokrvení organismu. Další látky, které bychom si mohli zmínit jsou například vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty a aminokyseliny.

Účinky Yerba Maté

Díky obsahu kofeinu a kardio-stimulantů se může bavit o účincích podobným například kávě, Guaraně a dalším. Dochází k celkové stimulaci organismu. Zrychluje se metabolismus, srdeční tep a zlepšuje prokrvení organismu. Vlivem toho se zlepšuje míra paměti, pozornosti, všímavosti a ostatních kognitivních funkcí. Oddalují se projevy únavy, dochází k dodání energie a obnovení vitality. Člověku je tak nějak lépe do života.

Dávkování Maté v kapslích

Oproti klasickému maté obsahuje extrakt 20% kofeinu. Proto stačí jedna kapsle denně. Dejme si pozor na senzitivitu na kofein. Dávku můžeme zvýšit, ale pozor na předávkování kofeinem.

Jak kapsle užívat?

Kapsle stačí zapít dostatečným množstvím vody - cca 200 ml.

Dá se extrakt kombinovat?

Maté můžeme kombinovat například s Kolovníkem lesklým nebo zašpičatělým. Tato kombinace způsobuje rychlejší nástup účinků. Stejně tak se nabízí kombinace s Brahmi, Gotu kolou, nebo jinými stimulanty. Zde se můžeme těšit na lepší stimulaci mozkové činnosti.

Nežádoucí účinky užívání Maté

Pokud bychom se nedrželi doporučeného dávkování, můžeme si způsobit tak zvané předávkování kofeinem. Symptomy jsou podrážděnost a nespavost. Pokud tyto stavy nastanou, doporučujeme neprodleně přestat Maté užívat a dát si alespoň 14 dní pauzu. Užívání se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, nebo osobám trpícím kardiovaskulárními problémy a vysokým krevním tlakem.

Yerba Mate, Autor: Ilosuna Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Země původu
UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Související články
Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Ilex paraguayensis, Yerba maté, Ilex sorbilis, Erva mate, Paraguayský čaj, South American holly, St. Bartholomew’s tea, erva-verdadeira, jezuitské thé, Cesmína paraguayská

Podobné zboží