Doprava ZDARMA pro objednávky s hodnotou nad 299 Kč.

Maté
Pražené listy

Lístky jihoamerického stromu, které jsou navíc opražené, aby tak získaly větší účinnost. Celý popis
  = 200g        
  = / dávka

Cesmína paraguayská je strom rostoucí původně v Jižní Americe. Svou výškou patří mezi středně vysoké stromy, dorůstá do 15-20 metrů. Nejčastěji bychom na ni narazili na území Argentiny, Paraguaye a Brazílie. Zde ji již po stovky let používají tamnější kmeny. Jedním z nich je i kmen Guarani. Cesmína není však tak známý název, jako například Ilex paraguariensis (latinsky), nebo zkrátka Yerba Maté. Tento nápoj připravovaný z lístků zmíněného stromu je znám po celém světě. Dodává energii a vitalitu, ale k tomu se dostaneme. Hlavním mezníkem pro Maté byl příjezd španělských konquistadorů do Jižní Ameriky. Pití maté si převzali a velmi oblíbili. Díky nim se dostalo i k jezuitským misionářům, kteří jej dále rozšířili a zpopularizovali po mnoha dalších zemích. Pojďme si nyní povědět něco ke složení a účinkům.

Co Maté obsahuje?

Podobně, jako ostatní, i Maté má látky více a méně důležité. Za účinky jsou přímo zodpovědné především tyto - kofein (také zvaný matein), teobromin a teofylin. Kofein je alkaloid, o něm toho víme mnoho. Stimuluje metabolismus, nervovou soustavu a další. Kardio-stimulanty teobromin a teofylin si také netřeba představovat - urychlují srdeční činnost a roztahují cévy. Za méně podstatné můžeme pak považovat různé vitamíny, minerály, stopové prvky, další alkaloidy, ale i aminokyseliny.

Jak vše účinkuje?

Při pohledu na hlavní látky obsažené v Maté, nám bude hned vše jasné. Účinky se velmi podobají těm, které dobře známe u kávy. Jen je jejich průběh mnohem plynulejší, díky čemuž se dá považovat Maté za zdravější náhradu kávy. Díky kofeinu a kardio-stimulantům dochází k urychlování metabolismu, stimulaci nervového systému a lepšímu prokrvení. Tím se zlepšuje úroveň paměti, soustředění, koncentrace a dalších funkcí, které jsou často trochu zabržděné. Maté také potlačuje míru únavy, dodává energii a pomáhá objevit často ztracenou vitalitu.

Kolik Maté je akorát?

Pražené listy jsou rozdílné od těch normálních, především svou potencí. Lépe účinkují na náš organismus, ale také mají specifičtější chuť, která nemusí každému nutně vyhovovat. Na 1 litr vody bychom měli použít cca 3-6 gramů, což jsou zhruba 2 polévkové lžíce. Můžeme přidávat, nebo ubírat dávkování podle pocitu.

Jak Maté užívat?

Pražené listy se užívají stejně jako ty nepražené - odvarem.

Čaj Maté

Jak jsme již zmínili, nejčastější konzumací Maté je právě čaj, nebo spíše odvar, ať jsme přesnější. Ten se dá připravit celkem dvěma způsoby.

První způsob je trochu snadnější - stačí nám prakticky vybavení, kterým si připravujeme klasické sypané čaje. Lístky nasypeme do sítka, nebo pouzdra a zalijeme vodou o teplotě maximálně 80 stupňů. necháme 5 minut louhovat a můžeme pít.

Druhý způsob je poněkud tradičnější, ale také složitější. Na jeho přípravu budeme potřebovat tak zvanou kalabasu a bombillu. Kalabasa je prakticky nádobka, která se dříve vyráběla z vydlabané tykve. Bombilla je brčko, které má na spodním konci malé sítko, aby odfiltrovala drobné lístky. Maté nasypeme do kalabasy, její hrdlo překryjeme rukou a celou nádobu otočíme vzhůru nohama, mírně protřepeme a vrátíme nazpět. Na ruce nám zůstanou jemné kousky lístků, které vyhodíme. Tento postup opakujme 3-5x. Poté nakloníme kalabasu na stranu, aby se Maté sesypalo. Vzniklou hromádku polijeme trochou studené vody, to abychom lístky nespálili. Konečně můžeme Maté zalít horkou vodou o maximální teplotě 80 stupňů. Výsledný nápoj pijeme pomocí bombilly.

Nežádoucí učinky Maté

Za hlavní nežádoucí účinky může především obsažený kofein, který může při nadbytečném užívání způsobovat nespavost a podrážděnost. I díky tomu se Maté nehodí pro těhotné a kojící ženy, nebo osoby trpící vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními problémy.

Yerba Mate, Autor: Ilosuna Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Země původu
UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Ilex paraguayensis, Yerba maté, Ilex sorbilis, Erva mate, Paraguayský čaj, South American holly, St. Bartholomew’s tea, erva-verdadeira, jezuitské thé, Cesmína paraguayská

Podobné zboží