Maté - Pražené listy
Maté - Pražené listy
Maté - Pražené listy
Maté - Pražené listy

Maté

Ilex paraguayensis, Yerba maté, Ilex sorbilis, Erva mate, Paraguayský čaj, South American holly, St. Bartholomew’s tea, erva-verdadeira, jezuitské thé, Cesmína paraguayská

Pozor, poslední 3 balení skladem
Doručíme v úterý 13.12.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
O Rostlině
Cesmína paraguayská, nebo-li ilex paraguayensis, je stálezelený keř či strom, vysoký výjimečně i dvacet metrů. Zrají na ní kulovité červené plody s peckami. Pěstuje se v Paraguayi, Uruguayi, Argentině a Brazílii.

 

Historie
Objevena byla v 17. století jezuitskými misionáři, kteří se se žvýkáním jejích listů seznámili od jihoamerických indiánů kmene Guaraní. Jezuité následně zakládali plantáže této rostliny a propagovali její blahodárné účinky. Po zrušení jezuitského řádu popularita nápoje prudce klesla a stoupla znovu koncem 19.století.

 

Obsah
Maté obsahuje purinové deriváty (matein = kofein, theofylin a theobromin), minerály (draslík, hořčík, mangan, železo), vitamíny (C, B-komplex, E), aminokyseliny a polyfenoly. Zajímavostí je fakt, že ve Velké Británii je maté řazeno mezi "lehké" drogy, podobně jako marihuana.

 

Účinky
 
Jestliže hledáte kvanta energie, k tomu příliv euforie spolu se zásobárnou zdraví prospěšných látek, hledáte právě Cesmínu paraguayskou.

 

 
Chuť nápoje se dá přirovnat k některým hutným druhům zelených čajů, ale svou popularitu si nyní získává jako zdravější alternativa kávy. Původní kmeny používali Ilex k posílení imunity, detoxikaci krve, ke zklidnění nervového systému, proti únavě, ke snížení stresu a pro lepší spánek. Obyvatelé Jižní Ameriky pomocí čaje tlumí pocity hladu, který jim pomáhá překonat finanční nouze.

 

 
Obsah kofeinu je docela velký, Maté je tak poměrně silné. Hodně kofeinu je také v docela málo známé africké rostlině cole, která byla kdysi součást coca coly, kofein je však i v normálním čaji, a dokonce i v kakau. Stává se tak součástí každodenního života velkého množství lidí.

 

 
Yerba Mate, Autor: Ilosuna Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0