Meduňka lékařská - Drcená bylina
Meduňka lékařská - Drcená bylina
Meduňka lékařská - Drcená bylina
Meduňka lékařská - Drcená bylina
Meduňka lékařská - Drcená bylina

Meduňka lékařská
Drcená bylina

Melissa officinalis, Melissa officinalis, Meduňka lékařská, Melisa, medunice, medlinka
Produkt z Srbska

Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Pro více informací o účincích na lidský organismus, užití a zdravotních kladech, navštivte prosím náš herbář (vstup v horní liště e-shopu), které zde nemůžeme dle nařízení Komise Evropské unie č. 432/2012 uvádět.

 

Melissa officinalis, česky Meduňka lékařská je jednou z nejdéle používaných bylin nejen v českém léčitelství. Má rozvětvenou lodyhu dlouhou 40 až 60 cm, někdy dorůstá i do výšky 100 cm. Na lodyze jsou dva druhy listů. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité s pilovitým okrajem. Horní se vyznačují krátkým, srdčitým řapíkem. Kvete od června do srpna drobnými květy bílé barvy, které se objevují v úžlabí listů. Celá rostlina má svou charakteristickou citrónovou vůni, zejména před rozkvětem. Meduňka pochází ze Středomoří, ale rozšířila se do střední Evropy a Přední Asie. Roste především v lesích.

 

Pěstování
Meduňka vyžaduje teplou, chráněnou polohu a lehčí půdu s dostatkem vápníku. Při dobrých podmínkách může na jednom stanovišti vydržet i 30 let. Množí se především dělením starších trsů. Sazenice vysazujeme na jaře nebo na podzim. Sušíme ji ve stínu, aby nezhnědla. Čerstvé a mladé lístky meduňky se hodí k ochucení zeleninových salátů, do bylinkových omáček a másla. Vařením i sušením ztrácí aroma. Také čím déle se skladuje, tím méně je aromatická.