Melissa officinalis, nebo-li Meduňka lékařská je bylina nejdéle používána nejen v českém léčitelství. Zmiňoval se o ni již Mathiolli ve svém herbáři v 16.století. Meduňka pochází ze Středomoří, nyní je rozšířena do Přední Asie a střední Evropy. U nás se pěstuje v hojném množství, v některých případech se i zplaňuje. Její listy mají velmi silné aroma a voní po citrónu. Květy jsou bílé. Rozvětvená lodyha dorůstá do výšky 40- 60 cm, někdy až 100 cm. Lodyha má dva druhy listů. Horní mají krátký srdčitý řapík. Dolní mají dlouhý vejčitý řapík s pilovitým okrajem.
Obsažené látky
Melissa obsahuje silici (0,02 - 0,06 %) nejvíce s obsahem citronelalu, citralu, citronelolu, geraniolu, linalolu a dalším různými látkami, které se odvíjí na klimatu a původu.
Vodorozpustné látky jsou flavonoidní glykosidy flavonoidních aglykonů luteolinu, kvercetinu, apigeninu a kemferolu. Význačný je obsah kyseliny rozmarinové, kávové a chlorogenové.
Dávkování
Doporučené dávkování jsou 3-4 gramy (1 polévková lžíce) denně. Dávku zalijte 500 ml vroucí vody a nechte louhovat 10-15 minut. Následně přeceďte a můžete pít. Ideální je podávat čaj 30-60 minut před spánkem.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Melissa officinalis, Melissa officinalis, Meduňka lékařská, Melisa, medunice, medlinka