Ječmen setý, neboli Hordeum vulgare, je jedním z 25 druhů ječmene. Jako jediný se však využívá pro zemědělské účely. Ostatní rostou planě. Po historické stránce bychom ho mohli titulovat jako jednu z nejstarších zemědělských plodin. V čínské a indické mytologii je často zmiňován, to však není vše. Jeho výskyt je archeologicky doložen až do prehistorického období. Na naše území donesli ječmen stěhovavé kmeny z jihovýchodní Asie před více než 5000 lety. Od té doby se stala jednou z nejrozšířenějších pěstovaných obilovin. Nás však nezajímá ječmen, který známe z dlouhých, až nekonečných lánů obilí, kdepak. Jedná se sice o ten samý ječmen po druhové stránce, ale trochu jinak zpracovaný a především jinak využívaný. Tak zvaný mladý, nebo Mladý zelený ječmen patří do skupiny Zelených potravin. Jedná se o doplněk stravy s komplexními účinky na tělo, ale o tom až za chvilku. Jak se tedy liší klasický ječmen od toho Mladého? Jde především o způsob úpravy a sklízení. Ječmen se sklidí v raném stádiu, kdy je ještě zelený. Z jeho malých lístků se vylisuje šťáva, která je plošně sušena. Samotné sušení představuje kritický okamžik v celém výrobním procesu. Kdyby byla teplota příliš vysoká, dojde ke spálení veškerých prospěšných látek, které ječmen obsahuje. Teplota se tedy udržuje na hodnotě 31 stupňů celsia. Po usušení, které trvá pár minut, je ze šťávy prášek. Ten se v tomto stavu ponechá, nebo se dále kapsluje či lisuje do formy tablet.
Co v ječmenu nalezneme...
Díky šetrné technologii sušení jsou v ječmenu zachovány důležité látky. Jedná se především o vitamíny B, C, E, K a H, ale také minerály a aminokyseliny. Za podstatné můžeme považovat fosfor, vápník, měď či draslík, u aminokyselin pak alanin, valin, leucin a další. Důležitá je přítomnost tak zvaných esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže vytvořit samo. Komplexní zastoupení zmíněných látek má za následek důležité efekty a účinky na naše tělo. Jaké?
Vedlejší účinky Mladého ječmene
Z hlediska studií a záznamů o Mladém ječmenu, nejsou zaznamenány žádné vedlejší účinky. Je však nutno poznamenat, že bychom vždy měli dodržovat doporučenou denní dávku.
Jak správně dávkovat
Za doporučenou denní dávku se u dospělých považuje jedna čajová (2x odměrka 1g) lžička 2x denně . U dětí je tato hodnota ponížena na jednu čajovou lžičku jednou denně. Zpočátku je lepší začít na polovině dávky, poté postupně navyšovat.
Způsob užití mladého Ječmene
Mladý ječmen je ve formě prášku. Ten má mnoho použití - nejčastější je rozmíchání v cca 200 ml vody. Kromě vody se dá rozmíchat i v jogurtu, Smoothie a podobných pokrmech.
Mladý ječmen - sušená šťáva
Kdybychom chtěli něco extra, můžeme smíchat Mladý ječmen se sladkou šťávou. Výběr chuti je na nás, každému vyhovuje něco jiného.
Užití v těhotenství
Mnoho dotazů směřuje směrem k užívání během kojení a těhotenství. Tato otázka je poměrně složitá. neexistují studie, které by potvrzovaly, ani vyvracely používání Ječmene během těchto situací. Je lepší vše konzultovat se svým lékařem.
Kombinacemi ke zvýšené účinnosti
Jak je známo, dají se Zelené potraviny mezi sebou kombinovat.