Popis rostliny Nopál
Opuncie neboli Nopál patří do čeledi kaktusovité a začala se pěstovat již před 8 až 9 tisíci lety ve středním Mexiku. Evropští mořeplavci objevili rostlinu v 16. století na Haiti a dovezli ji do Středozemí, odkud se dále rozšířila do dalších koutů světa. V současné době se Nopál nejvíce pěstuje v Itálii, Indii, Africe, USA, Bolívii, Brazílii a Mexiku. Této rostlině se daří i na suchých, písčitých a vápenatých půdách a v nepříznivých podmínkách. Dorůstá až šesti metrů a charakteristické jsou pro ni masité elipsovité listy s trny. V listech rostlina zadržuje vodu, čímž si zachovává svou zelenou svěžest. Opuncie kvete pouze v noci a přes den zůstávají květy uzavřeny, aby se z rostliny neodpařovala voda. Po odkvětu se tvoří na stejných místech 10 až 15 cm velké, šťavnaté a mnohosemenné plody, které svou chutí připomínají hrušku. V Mexiku bychom nalezli až 60 druhů Nopálu, ale pouze 13 z nich je jedlých.
Vedlejší účinky užívání
Prášek z kaktusových fíků může při nadměrném užívání způsobit zažívací potíže nebo bolesti hlavy. Užívání Nopálu by měli zkonzultovat s ošetřujícím lékařem lidé se zdravotními problémy nebo těhotné a kojící ženy.
Jaká dávka je ta správná?
Doporučená denní dávka činí 3 gramy denně, ale v samém počátku užívání snižte dávku a vypozorujte, jaké má na Vás účinky. Až si tělo na rostlinu zvykne, můžete dávku navýšit až do maximálního množství.
Jak nejlépe užívat?
Prášek můžete užívat několika způsoby: rozmíchat ho ve sklenici neperlivé vody nebo ho přidat do pokrmu, jogurtu, kaše či ho zamixovat do Smoothie.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Opuntia maxima, Opuntia paraguayensis, Barbary fig, Indian fig, Indian fig opuntia, prickly pear, Viikunaopuntia, viikuna-kaktus, Cactus decumanus, Cactus ficus-indica, Opuntia amyclaea, Opuntia cordobensis, Opuntia decumana, Opuntia gymnocarpa, Opuntia hispanica, Opuntia megacantha, Fico d'India, Indische vijgen, cactus vijg, figue de Barbarie, Echter Feigenkaktus, Indische Feige, Fragosykia, Kaktusfíkja, Opuncia, Ægte Figenkaktus, Fikenapuntia, Figueira-da-Índia, Opuntia ficus-indica, Opuncie