Rivea corymbosa - celá semínka
Rivea corymbosa - celá semínka
Rivea corymbosa - celá semínka

Rivea corymbosa
celá semínka

Rivea corymbosa, Badoh, Ololiuqui, Coatlxihuitl, Ololiuhqui, Povijnice
Produkt z Mexika

Rivea je oblíbenou rostlinou především na Kubě, kde dostala název jako “Medová květina”. Celý popis
Toto zboží již nenabízíme

Vyberte si podobné zboží z nabídky níže. Děkujeme

Podobné produkty
Rostlina nesoucí oficiální název Rivea corymbosa a latinský název Turbina corymbosa je bylinou z čeledi svaločcovitých pocházející původem z Jižní Ameriky. Tato bylina se považuje se za takzvaný invazivní druh rostliny právě díky svému rozšíření v teplých oblastech jako je Jižní, Střední i Severní Amerika, kde přirozeně roste dodnes. Velmi zajímavou úlohu plní ve Střední Americe, konkrétně na Kubě, kde se mimo jiné označuje za takzvanou "medovou květinu”, protože vylučuje nadměrné množství nektaru, který bývá velmi aromatický a dá se tedy hojně opilovávat. Na těchto územích kvete od začátku prosince až do února. Jedná se o mohutnou plazivou a dřevnatou rostlinu, která je často vysazována jako okrasná. Její srdčité listy jsou 5 až 9 centimetrů dlouhé a 3 až 5 centimetrů široké. Květy se zvonkovitou korunou jsou 2 až 4 centimetry dlouhé a mají bílé až nazelenalé pruhy, které jsou sestavené do vrcholíku.
Této rostlině dali název Indiáni, konkrétně Aztéčtí duchovní, podle tvaru semen “ololiuqui” nebo-li “zaoblený”.
Historie
V současné době užívají ololiuqui Indiáni z kmenů Činantéků, Masatéků, Mixtéků, Zapotéků a dalších. Leč se říká, že se od ololiuqui mezi indiány upouští, stále se tato semena vyskytují v každé vesnici státu Oaxaca a vesničané se k nim vždy v nesnázích obracejí.
U nás v tuzemsku se lidově nazývá jako Povijnice, kde přitom se nesmí nijak zaměňovat s Povijnicí nachovou. Zároveň je možno ji zde pěstovat a nechat kvést, ale s příchodem první zimy začnou postupně hynout.
O pěstování
Semena rivey corymbosy mají hustou srst. Z tohoto důvodu je doporučená takzvaná vertikutace, tím se urychlí a zefektivní klíčení semen. Potom se semena namočí do vody dokavaď se nezaktivují. Toto obvykle trvá 12 až 24 hodin. Dále se zasejí do dobře propustné hlíny do hloubky asi 5 centimetrů. Sazenice nebudou zpočátku potřebovat tolik světla. Světlo bude nutné až v období dozrávání. Důvodem tohoto postupu je, že, když roste planě tak vyrůstá společně s dalšími rostlinami, které jí drží ve stínu.
Nutno podotknout, že z důvodu nadměrné vlhkosti semene se rivea ve stádiu prvotního stébla uchyluje k hnilobě. Proto jistějším řešením je nechat semena namočené jen krátkou dobu přímo ve vodě a potom vložit do navlhčeného papírového ubrousku, kde je necháme doklíčit například v uzavřeném zip sáčku. Tím se zabrání nadměrné vlhkosti, která by případně dala vzniku této hnilobě.
Po vyklíčení se semena vloží do půdy. Je důležité nechávat půdu pravidelně udržovanou ve styku s vodou a dát jim v půdě dostatek prostoru k zakořenění. Ve chvíli, kdy stéblo dosáhne zhruba 25 centimetrů, tak se doporučuje vložit do dané půdy něco, o co by se rostlina mohla opřít, například dřívko.
Výsledkem tedy je rostlina s bílými květy a nadměrnými listy, která jistě zaujme svým šarmem.
Morning glory, Autor: Stolz Gary M