Šalvěj lékařská patří do čeledi hluchavkovitých. Tato vytrvalá, aromatická bylina dorůstá výšky 30 až 70 cm a vytváří polokeř.
Užívání a dávkování
Z drcené Šalvěje lékařské si můžete připravit čaj a odvar. Čaj je určen pouze k vnitřnímu užití, odvar můžete použít i k ošetření povrchu těla.
Čaj ze Šalvěje
Jednu lžičku drcené byliny zalijte 200 ml vroucí vody a nechte louhovat pět až deset minut. Následně šalvějový čaj přeceďte do hrnku. Denně vypijte maximálně dva hrnky čaje ze Šalvěje lékařské.
Odvar ze Šalvěje
Dvě až tři lžičky drcené Šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody a nechte asi patnáct minut louhovat. Odvar můžete použít jako kloktadlo nebo k přípravě obkladů.
Obecné informace
Lodyha Šalvěje je přímá a nevětvená a rostou z ní listy o délce 2 až 8 cm. Šalvěj má fialové květy, které na ní můžete spatřit od května do července. Rostlina je po stovky let nedílnou součástí tradiční medicíny a mimořádně se jí daří na jihu Evropy, odkud se roznesla po celém kontinentu.
Na Šalvěj lékařskou můžete narazit ve volné přírodě, ale můžete si ji vypěstovat i na své zahrádce. Rostlina je nejen žádanou bylinou na gynekologické potíže a posílení imunity, ale také lahodným kořením a příměsí do přírodní kosmetiky. Vypěstovanou rostlinu můžete usušit a připravovat si z ní odvary a čaje. O jejich účincích se přesvědčili již starověcí obyvatelé Persie, Číny a Egypta.