Betakaroten
Nadchne oranžovo-žlutou barvou. Co vlastně je Beta karoten?
Betakaroten je takzvaný karotenoid. Zbarvený je atraktivní oranžovo-žlutou barvou. Najdeme jej v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Díky němu mají svou typickou barvu. Pigmenty jsou zdraví prospěšné a mají svůj důležitý význam.
V přírodě můžeme najít více jak 700 různých karotenoidů. V lidské stravě se nachází až 10% z nich, přičemž v plazmě a tkáních savců bylo doposud objeveno kolem 20 karotenoidů. Hlavní karotenoidy v plazmě jsou lutein, lykopen, alfakaroten a už zmiňovaný beta karoten.
Poprvé byl beta karoten izolován už v 19. století
Odkud je odvozen název betakaroten? Pochází ze spojení řeckého slova "beta" a latinského slova "carota". Tomuto názvu vděčíme vědci H. Wachenroderovi, který betakaroten poprvé izoloval z mrkve už v roce 1831. Chemický vzorec C40H56 byl objeven až později, konkrétně v roce 1907.
Účinně působí na regeneraci očí a na co je ještě dobrý betakaroten?
Prospěšný vliv betakarotenu na lidské zdraví je všeobecně známý už dlouhé roky. Blahodárně působí v kůži jako ochrana před ultrafialovým zářením. Díky těmto účinkům se betakaroten stává velmi populárním doplňkem stravy zejména v jarních a letních měsících. Další významnou funkcí betakarotenu může být snadná přeměna vitaminu A v lidském těle. Ale pozor. Ve vysokých dávkách hrozí nebezpečí předávkování!
Významný směr této látky daly experimentální modely, které u betakarotenu potvrdily možnost prevence některých typů rakoviny. Aktivně totiž podporuje vznik specifických antigenů sdružených s nádorem. Má vliv na regulaci metabolismu cytochromu P 450, inhibici procesů vedoucích k nestabilitě chromozomů vlivem na apoptózu, inhibici metabolismu arachidonové kyseliny a mnoho dalších biologických procesů, které jsou stále zkoumány v laboratořích.
Betakaroten je významným antioxidantem, který neutralizuje škodlivé radikály. Účinně stimuluje imunitní systém. Blahodárně působí na funkci zraku. Je tedy vhodný pro lidi, kteří často namáhají své oči sledováním televize, prací na počítači nebo dlouhým řízením vozu.
Existuje několik způsobů, jak přijmout beta karoten do organismu
- přirozeným zdrojem v potravinách přispívají v hodnotě 2 - 5 mg na osobu a den
- přidané látky v potravinách přispívají v hodnotě 1 - 2 mg na osobu a den
- užíváním doplňků stravy
Kombinací jednotlivých zdrojů je zdraví prospěšné 3 - 7 mg betakarotenu na osobu a den. Maximální doporučená dávka betakarotenu může být až 10 mg, v závislosti na ročním období a pestrosti jídelníčku.
Kde všude je betakaroten obsažen?
Karoteny se přirozeně vyskytují v rostlinných zdrojích. Najít ho však můžeme v malé míře i v živočišných zdrojích, jako je žloutek, losos a máslo. Nejbohatšími zdroji betakarotenu jsou karotka, papája, mango, meruňky, nektarinky, špenát, broskve, hrách, kapusta, brokolice, kapusta a řeřicha. Betakaroten není rozpustný ve vodě, ale v tucích.
Množství beta karotenu na 100 g potraviny
Věděli jste, že 100 g mrkve obsahuje tolik beta karotenu, že si z něj tělo vyrobí až trojnásobek denní dávky vitaminu A? A jaké jsou další významné plodiny, co se obsahu karotenu týče?
- Mrkev 3g
- Petržel 5g
- Špenát 6g
Betakaroten a nežádoucí účinky. Je třeba se obávat zdravotních komplikací?
Nežádoucí účinky betakarotenu mohou nastat při požití více jak 20 mg na osobu a den. Při užívání doplňků stravy s obsahem betakarotenu čtěte pozorně příbalový leták. Přijatelná maximální dávka v podobě umělých doplňků stravy je 6 mg (10 000 IU) Při této dávce nehrozí nežádoucí účinky. Předávkování betakarotenu se projeví zažloutnutím kůže v oblasti chodidel, hlavy a dlaní. Tyto příznaky odezní po vysazení karotenů ze stravy.