Kofein
Kofein jako stimulant
Devět z deseti Evropanů si neumí představit den bez dávky kofeinu, čímž se kofein dostává na přední příčky užívaných drog. Kofein je významným zdrojem energie, odstraňuje únavu, zlepšuje náladu, pomáhá soustředit se a zostřuje vnímavost. Při nadměrném požívání může na něm vzniknout závislost.
Účinné látky v kofeinu
Kofein patří mezi rostlinné alkaloidy, což jsou zásadité dusíkaté látky. Alkaloid kofein náleží do skupiny purinových derivátů xanthinu a vyskytuje se v semenech, listech a plodech. Nejznámějším zdrojem kofeinu je káva, ale nalezneme jej také v kakaovníku, guaraně, čajovníku nebo v rostlině koka.
Působení kofeinu na člověka
Kofein je přírodní stimulant, který ovlivňuje fyziologické pochody v těle a působí na centrální nervovou soustavu. Zrychluje tep, zvedá krevní tlak, pomáhá odbourávat tukovou tkáň, zvyšuje tvorbu a vylučování moči, zlepšuje vstřebávání cukru, uvolňuje hladké svalstvo a podporuje střevní peristaltiku.
Kdy si dát užít první kofeinový doplněk?
Většina uživatelů kofeinu nejčastěji volí po ránu kávu, aby nastartovala svůj organismus. Paradoxně ale káva člověka po probuzení nestimuluje, ale naopak utlumuje, zvlášť pokud si ji dopřeje mezi osmou a devátou hodinou ranní. V tuto dobu dochází v těle k uvolňování hormonu kortizolu, který povzbuzuje stejně jako kofein. Přísun kofeinu tuto stimulaci utlumí a tělo si proti kofeinu rychleji vytvoří resistenci. Optimální čas pro konzumaci kofeinového doplňku je tedy během dopoledne nebo brzkého odpoledne. Pozdější konzumace by mohla mít negativní vliv na spánek.
Kdy kofein účinkuje nejvíce
Kofein je životabudič a zlepšuje výkony v mnoha oblastech. Účinné látky kofeinu tělo využije při optimálním dávkování a ve správný čas. Překvapivým zjištěním je fakt, že kofein nejvíce působí na lidi, kteří jsou odpočatí. Čím je to způsobeno? V mozku se vyskytuje látka adenosin, jež napomáhá k usnutí. Kofein dočasně zablokuje adenosinové receptory a podporuje stimulátory mozkové aktivity. Při únavě a po dlouhém bdění jsou stimulátory vypotřebovány a povzbuzující efekt je minimální. Kofein proto působí nejsilněji v okamžiku, kdy má člověk dostatečně vysokou hladinu stimulátorů, například po nočním spánku nebo poledním odpočinku.
Doporučená dávka kofeinu
Odborníci doporučují mírné dávky kofeinu v množství 200 až 300 mg denně. Tato dávka představuje asi dva až tři šálky kávy denně. Při tomto množství nemá kofein žádné dlouhodobé negativní účinky. Již do hodiny se kofein vstřebá do krve a stimuluje 4 až 6 hodin. Kofein není rizikový a nedochází ke smrtelnému předávkování. Podle vědců smrtelná dávka odpovídá 10 g kofeinu (100 porcím silné kávy).
Obsah kofeinu v čajích
Průměrný šálek černého čaje obsahuje 50mg kofeinu což je méně než poloviční obsah ve stejném množství kávy. Z pravidla platí, že čím měnší lístek čaje, tím je jeho obsah kofeinu vyšší. Čaj z nadrcených listů vypustí více kofeinu nežli čaj z celých listů.
Obsah kofeinu v čajích se liší díky výrobním metodám a místě plantáže.
Množství kofeinu podle druhu kávy
- Káva arabica – 80 – 130 mg
- Káva robusta – 140 – 200 mg
- Káva bez kofeinu – 2 – 12 mg
- Instantní káva – 65 – 90 mg
- Káva espresso ristretto – 75 mg
- Káva lungo – 150 mg
- Cappuccino – 39 mg
- Latté – 26 mm
Průměrný příjem kofeinu v Evropě
Nadměrná konzumace kofeinu snižuje koncentraci a zvyšuje hladinu stresových hormonů. Již 500 až 600 mg kofeinu denně (čtyři až sedm šálků kávy) může vyvolat úzkost, nespavost, nervozitu, podrážděnost, svalové křeče, bolesti hlavy, zažívací problémy či zrychlený srdeční rytmus. Řada lidí může být citlivá i na nepatrnou dávku kofeinu. Postihuje to zejména osoby s nízkou tělesnou hmotností a úzkostnou povahou, nebo lidi, kteří nejsou na kofein zvyklí či požívají určité druhy léků.
Kofein a spánek
Vyšší dávky kofeinu zasahují do spánkového režimu člověka a oddalují stav únavy. Spánek je nekvalitní a nastává problém s usínáním. To má za následek celkovou vyčerpanost, problémy s pamětí či výkyvy nálad. Při výskytu těchto problémů je zapotřebí postupně snižovat příjem kofeinu a dát si jeho poslední dávku nejdéle 8 hodin před ulehnutím do postele. Zajímavostí je to, že večerní dávka kofeinu posouvá vnitřní biologické hodiny člověka, což mohou využít cestovatelé při změně časových pásem.
Kofein a závislost
Návykovost na kofein při dodržení doporučeného dávkování je velice slabá. Pokud uživatel kofeinu přestává cítit jeho účinky, místo zvyšování dávky je lepší dát si týden pauzu, jinak bude tělo potřebovat k nabuzení stále vyšší dávky. Co se týče krevního tlaku, po dávce kofeinu se krátkodobě zvýší. Ovšem při pravidelném užívání si tělo na kofein zvykne a krevní tlak se stabilizuje.
Na co si dát pozor ?
Kofein není vhodný pro každého člověka. Vždy by měl přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu, popřípadě se poradit s lékařem. Pozor by si měli dát lidé na antibiotikách, se sklonem k pálení žáhy, žaludečními vředy, osteoporózou, epilepsií a těhotné ženy. Kofein rovněž odvodňuje organismus, proto je dobré vypít k jednomu šálku kávy jednu sklenici vody.
Vzorec kofeinu a molekulární struktura
Sumární vzorec: C8H10N4O2
Chemický vzorec: 1, 3, 7 – trimethylxanthine
Molekula xanthinu má vodíky vázané na dusíky a nahrazením těchto vodíků methylovými skupinami, vznikne bílá, krystalická a hydrofobní látka bez zápachu – kofein.