Anetol

Zpět do slovníku
Anetol je známý svou organickou sloučeninou molekulového vzorce C10H22 odvozené od fenylpropenu. Vyniká svou typickou vůní, pro kterou milujeme například anýzovou myrtu, anýz, lékořici, čechřici vonnou, fenykl, aksamitník nebo badyán. Charakteristická vůně a anýzového oleje je hojně zastoupena v éterických olejích. Chuť anýzového oleje je pak využívána jako dochucovadlo u oblíbených cukrovinek, alkoholických i nealkoholických nápojů.

Protahováním páry se anetol uvolňuje z rostlin rodiny Umbelliferae

Je známo, že u esenciálních olejů docílíme kapalného stavu při pokojové teplotě. Tyto látky jsou zodpovědné na vůně rostlin. Hojně jsou zastoupeny v rostlinách rodu Labiatae, kam řadíme například tymián, rozmarýn, levanduli a mátu. Také jsou obsaženy v rostlinách rodu Umbelliferae, kam řadíme anýz a fenykl. Z těchto rostlin se anetol extrahuje protahováním páry.
Anetol, jako sladká silice, je v oblasti lidového léčitelství hojně nazývána jako lékořicový kafr. Rostlinám dává svou nezaměnitelnou chuť a vůni. Zajímavostí u této látky je, že při pokojové teplotě má podobu bílých krystalů. Velice podobnou látkou je estragol (estragol je izomer anetolu), liší se ve dvojné vazbě. Obsažen je v estragonu, listech aksamitníku a bazalce. Nemá však žádnou spojitost s glycyrrhizinem, sloučeninou způsobující sladkou chuť lékořice. Anetol je výrazně sladký. Dokonce je až třináct krát sladší než cukr. A má významné chuťové vlastnosti.

Anetol se používá odpradávna jako diuretikum a léčivo pro vykašlávání

Pro lidský organismus je nejvýznamnější z uvedených rostlin Anýz. Anetol, jako fenolický ether, je v anýzu obsažen v jeho ovoci. Tato sloučenina se používá už od pradávna jako diuretikum, léčivo a na vykašlávání. Anetol je dále například syntetizován esterifikací p-kresolu s methylalkoholem a následnou kondenzací s aldehydem.

Používá se v pediatrii, pomáhá při odkašlávání i s trávením

Staří léčitelé používali léčivé účinky anetolu pro léčbu onemocnění průdušek. I dnešní moderní i tradiční medicína používá anetol jako významný prostředek podporující vykašlávání. Například v dávných dobách se anýz používal k osvěžení dechu. V žaludku podporuje sekreci trávicích enzymů, které mají blahodárný vliv na nadýmání a břišní křeče. Pomáhá na střevní katary a urychluje proces trávení. Nezastupitelnou roli má v oblasti pediatrie. Výrazně podporuje tvorbu mateřského mléka. Jelikož se bylina přenáší i do mateřského mléka, účinkuje také na kojence, kterým pomáhá s bolestmi bříška.

Anetol a jeho účinky na lidský organismus

  • pomáhá bojovat proti rakovině, cukrovce a zánětům
  • působí proti parazitům i při vnějším použití
  • ničí bakterie a chrání proti chřipce
  • pomáhá bojovat proti infekcím a bakteriím podporuje zdraví mozku působí podobně jako estrogen - pomáhá ženám udržet hormonální rovnováhu má antibakteriální a fungicidní vlastnosti a především v případě ledvin má antikonvulzivní (protikřečové) účinky

Anetol a jeho nežádoucí účinky. Je třeba nějakých obav?

Anetol se v domácích podmínkách nejčastěji získává prostřednictvím výluhu z bylinek anýzu, lékořice, čechřice vonné, badyánu a fenyklu. Průměrná jednotlivá dávka je 1 g nebo 1/2 kávové lžičky bylinky na šálek vody. Pije se 2-3 denně. Pokud se dodržují terapeutické dávky, je anetol zcela bezpečný. Pokud by došlo k předávkování, dochází k hypotonii kosterního svalstva, euforii a může dojít k otoku mozku a plic.


Aromatické koření prospěšné zdraví

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží