Chlorofyl je přírodní látka, kterou obsahují zelené rostliny,
řasy a silice. Těmto rostlinám umožňuje fotosyntézu, proto je nezbytný pro všechny živé organismy. Občas se mu říká tekuté slunce. Chlorofyl vyniká jedinečnou schopností a to přeměňovat sluneční energii na chemickou.
Tato energie je následně rostlinou využívána pro tvorbu kyslíku a sacharidů, které jsou nezbytné pro veškerý život na Zemi. V chlorofylu je obsaženo velké množství kyslíku, uhlíku, vodíku, dusíku a hořčíku. Svým složením přispívá k tvorbě hemoglobinu, proto je nezbytný pro rostliny a zvířata, neméně tak pro člověka.
Rostliny nemají oproti živým organismům potřebu příjmu
bílkovin, tuků či sacharidů. Všechny tyto k životu potřebné živiny si vyrábějí sami. Chlorofyl hraje v tomto procesu nezbytnou roli a bez něj by rostliny neexistovaly.
Už od roku 1913, kdyby byly Švýcarem Buerginem objeveny jeho podpůrné činnosti v růstu tělesných tkání, je používán jako všelék. Používá se ve farmaceutickém průmyslu do přípravy léků, zubních past, žvýkaček, šamponů, tablet proti kašli, ústních vod, deodorantů, antiperspirantů a mnoha dalších výrobků.
Chlorofyl má téměř identickou strukturu, jako hemoglobin obsažený v červených krvinkách. Dokáže velmi dobře přenášet kyslík. Chlorofylu je také přisuzován účinek potlačování rakovinotvorného účinku aflatoxinu a brání buněčným mutacím.
Jaký má vliv na naše zdraví
Kromě toho, že je chlorofyl strukturálně velmi podobný hemoglobinu, dokáže zvyšovat schopnost těla hemoglobin produkovat. Přímo souvisí na přenos kyslíku a tím i vliv na regeneraci organismu a zpomalení procesu stárnutí. Uplatňuje se při tvorbě krve, zlepšuje transportní přenašečovou kapacitu pro kyslík, podporuje správný metabolismus organismu.
Chlorofyl obsažený v zelených částech rostlin má pozitivní vliv na léčbu hemoroidů, hojení ran a léčbu všech stupňů popálenin. Ulevuje také od bolesti a svědění postiženého místa. Chlorofyl působí protizánětlivě u kožních akutních i chronických zánětů. Používá se při léčbě vředových procesů pokožky. Léčí a omezuje vznik otoků, podporuje léčbu nosohltanu. Příznivě působí na zažívací trakt a upravuje správnou střevní peristaltiku. Kromě toho účinně pohlcuje pachy. Pokud rádi konzumujete česnek, zkuste následně sníst kousek petržele. Díky pohlcování pachů je přidáván do antiperspirantů a deodorantů.
Chlorofyl má také významný vliv při léčbě
oběhové soustavy. Podporuje funkci dělohy a léčí gynekologické záněty. V tomto případě je ale nutné, aby se léčili oba partneři, kvůli zničení všech plísní, kvasinek, virů a bakterií.
Chlorofyl má pozitivní účinky na hubnutí
Díky chlorofylu se tělo dokáže pročistit a zároveň je mu poskytnuto mnoho energie. Vlastnosti chlorofylu se mohou stát důležitou podporou při redukci tělesné váhy. Tělo velmi šetrným způsobem zbavuje škodlivých látek. Účinně přitom aktivuje metabolismus, při kterém automaticky dochází k lepšímu spalování tuků. Energie je tělu dodávána ve vysokých dávkách, kterou potřebuje během cvičení.
Chlorofyl stabilizuje krevní tlak
V současnosti se stále více vyskytují u pacientů kardiovaskulární choroby, které jsou zapříčiněny nesprávným životním stylem a uspěchaným způsobem života. Chlorofyl napomáhá organismu se snížením vysokého krevního tlaku. Při léčbě vysokého tlaku se doporučuje do stravy začlenit zelený ječmen, který má dobrý vliv na léčbu a působí i jako prevence proti vysokému tlaku.
Chlorofyl stojí za krásou pleti
Pravidelná konzumace zelených částí rostlin a zeleného ječmene se stane plusovým bodem pro stav pleti a pokožky. Pokud se vám zdá, že vaše pokožka je unavená a bez života, chlorofyl pomůže k jejímu svěžímu vzhledu, pružnějšímu stavu a při pravidelném užívání sníží projevy stárnutí. Někdy mohou zcela odeznít vyrážky a ekzémy.
Hlavní účinky chlorofylu pro lidský organismus
- podporuje imunitní systém
- regeneruje organismus, zpomaluje proces stárnutí
- působí proti choroboplodným virům, plísním a bakteriím
- podporuje funkci hemoglobinu, přenos kyslíku a zvyšuje kvalitu a množství červených krvinek
- blahodárně působí proti stárnutí pleti, osvěžuje ji a pomáhá od ekzémů
- léčí hemoroidy, popáleniny, snižuje svědění a bolest, má protizánětlivé účinky
- reguluje stolici, upravuje střevní peristaltiku
- dodává tělu důležité vitamíny K, C, vápník, železo, hořčík, bílkoviny a kyselinu listovou
- působí jako přírodní deodorant
- pročišťuje organismus, pomáhá při hubnutí, dodává energii
- snižuje zánětlivá ložiska v organismu
- uklidňuje a posiluje unavené oči
Kde je chlorofyl obsažen
Velké množství chlorofylu je obsaženo v zelené zelenině, kam spadá například: zelí, saláty, kapusta, špenát, brokolice a podobně. Nejvíce ho obsahují byliny, volně rostoucí v přírodě. Patří sem: kopřiva,
listy konopí, pampeliška a některé sladkovodní a mořské
řasy.
Dnes je tedy chlorofyl v oblasti zdravého životního stylu velmi žádaný. Do širokého povědomí se dostal díky takzvaným zeleným potravinám. V doplňcích stravy ho konzumenti získávají z mořských
řas chlorelly a spirulinu.