Estrogenní hormony

Zpět do slovníku

Estrogeny - ženské pohlavní hormony

Estrogeny jsou nejdůležitější ženské hormony. Mají blahodárný vliv na krásu pokožky obličeje a těla, pomáhají ke krásným a zdravým vlasům. Estrogenní hormony se podílejí na správném zrání sexuálních charakteristik, které se začnou tvořit během dospívání. Vše závisí na množství estrogenu v krvi.

Estrogeny se syntetizují z androgenů a to působením specifických enzymů. Název je odvozen od estrálního cyklu, označující se pravidelně se opakující změny v organismu, způsobené působením pohlavních hormonů a slouží k zajištění reprodukce. Jejich množství se během menstruačního cyklu mění. Největší počet estrogenů je v krvi v období před ovulací.

Druhy estrogenních hormonů

Estradiol - patří mezi nejsilnější estrogeny u žen od první menstruace až do menopauzy. Vznikají ve žlutém tělísku, v malém množství v nadledvinkách a v játrech, co je u žen v období menopauze velmi důležité. V těhotenství je produkován ve velkém množství placentou. Estradiol má vliv na správný vývoj pohlavních orgánů a sekundárních pohlavních znaků. Hraje roli pro udržení těhotenství. Jeho hladina se zjišťuje při problémech s menstruací a sleduje se v případě neplodnosti.

Estron - je produkován v podkožním tukovém mazivu, vaječnících, nadledvinkách a játrech. Je hlavním hormonem u žen po menopauze.

Estrion - je důležitý v období těhotenství. Produkován je v placentě. U ženy, která není těhotná, se vyskytuje ve stejném množství, jako u žen v menopauze. Obsažen je dokonce i v mužském těle. Estriol je obsažen také v mateřské krvi a moči.

Estrogenní hormony a jejich funkce

Hlavní funkcí estrogenů je vliv a funkci pohlavních orgánů, rozvoj sekundárních pohlavních znaků a sexuální chování. Ovlivňuje růst děložní sliznice a v menstruačním cyklu působí na zrání vajíčka.

Estrogeny výrazně ovlivňují metabolismus a působí na spalování tuků. Snižuje však množství svalové hmoty. V období po menopauze se u žen zpomaluje metabolismus, protože estrogen klesne na minimální hodnotu. V této době mají ženy větší potíže s udržením váhy. Estrogen navíc podporuje zadržování soli a vody v těle, proto se častěji u žen v období po menopauze objevují otoky a zvýšení tělesné váhy. Tento stav se také objevuje u žen před příchodem menstruace.

Kromě toho působí estrogenní hormony na růst kostí a růstového hormonu. Podílí se na kvalitě kostí, brání jejich řídnutí. Snížením hladiny estrogenu v období po menopauze jsou kosti ovlivněny nežádoucím.

Estrogenní hormony snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi a zvyšují hladinu HDL cholesterolu. Pokud dojde ke změně oxidační přeměny u LDL cholesterolu, může dojít ke kornatění cév a zužování jejich průsvitu. Estrogeny tuto proměnu dokážou efektivně zpomalovat. Pozitivně také působí na pružnost cév. Estrogeny mají blahodárný vliv na paměť a učení. Jsou součástí léčby Alzheimerovy choroby

Hlavní vliv estrogenních hormonů v lidském těle

  • stimulují vývoj dělohy a děložní sliznice
  • podporují schopnost imunitního systému
  • přispívají k vývoji ženských sekundárních pohlavních orgánů v době puberty
  • udržují pevná a zdravá prsa, brání jejich povisnutí s přibývajícím věkem
  • podporují růst prsou
  • urychlují spalování tuků při cvičení
  • brání řídnutí kostí v období menopauzy
  • slouží jako prevence osteoporózy
  • podporují růst ženského těla a komplexní vývoj ženy
  • regenerují kůži a cévy, chrání je před kornatěním

Estrogenní hormony a narušení funkce

Estrogenní hormony mohou být narušeny některými chemickými látkami. Tyto látky se obecně nazývají endokrinní disruptory, kam patří například známý pesticid- DDT. Pokud dojde k narušení hladiny estrogenu, může dojít k nepříznivým vlivům v lidském organismu. Proto je nutné hladinu estrogenů udržovat ve vyvážené hladině. K tomu se používají léky a potravinové doplňky.

V období menopauzy ženy často trpí návaly horkosti, podrážděním, nervozitou a dochází často ke změnám nálady. Pokles hladiny estrogenu způsobuje vyplavování vápníku z těla a tím dochází k osteoporóze a řídnutí kostí. V období menopauzy dochází ke zvýšení pravděpodobnosti cévních onemocnění. Pokles estrogenních hormonů se projevuje zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi.

Hlavní symptomy při nedostatku estrogenu

  • špatná paměť, neschopnost soustředit se
  • dostavuje se únava a apatie
  • snižuje se odolnost proti stresu
  • opadá libido
  • dochází k vynechání menstruace
  • začínají se projevovat bolesti kloubů a křeče
  • objevují se problémy s pletí, pleť ztrácí pružnost a vznikají vrásky
  • vznikají nová mateřská znaménka
  • objevují se časté bolesti hlavy a migrény
  • Nadbytek estrogenních hormonů v lidském těle

Proč dochází k poklesu estrogenu u žen

Hladina estrogenních hormonů klesá na základě útlumu činnosti vaječníků a následné hormonální nerovnováze. V období menopauzy se také zastavuje rozvoj prsních tkání, kdy dochází také ke ztrátě pružnosti, zmenšování a ochabování prsou. Změny na ženském těle mohou způsobit také psychický problém. Ženy v období přechodu mohou trpět dále na poruchy spánku, bolesti kloubů, depresemi a úzkostmi.

Pro vyrovnání hladiny estrogenu v krvi mohou být ženám předepsány hormony v podobě substituční terapie. Hormonální léčba zpomaluje proces aterosklerózy, má příznivý vliv na kardiovaskulární systém a metabolismus. Dlouhodobé užívání může mít za následek řadu nežádoucích účinků a to zvýšení rizika vzniku rakoviny prsu i rakoviny děložní sliznice.

Estrogeny mohou ve zvýšeném množství u žen vyvolat karcinom prsu. Přebytek může být způsoben přirozeně, nebo spojený s hormonální léčbou, založenou na dávkách estrogenu například při léčbě nebo prevenci řídnutí kostí. U této nemoci je největším problémem délka léčby, která je dlouhodobá.

Náhrada estrogenů

Estrogenní hormony lze nahradit přirozenou cestou z přírody a to konzumací polyfenolů, které se vyskytují v zelenině, rostlinách, zeleném čaji, hroznovém víně a bylinných výrobků. Extrahované přírodní látky z rostlin pomáhají zvládat klimakterické příznaky.

Například látky rostlinného původy, fytoestrogeny, jsou podobné hormonům estrogenům a mohou příznivě ovlivňovat estrogenní stav organismu. Vyskytují se jako přirozená složka v některých potravinách. Dnes je známo kolem 300 bylin, které obsahují fytoestrogeny.

Přirozené a syntetické estrogenní hormony

Estrogen se používá při výrobě léčiv již řadu let. Nové studie pomohly vyvinout léčiva, která mají pozitivní vliv na lidské zdraví, bez vedlejších účinků a to i při dlouhodobém užívání. Estrogen obsažený v tabletách se podílí na správném fungování srdce a mozku a dobrého stavu kostí.

Estrogenní hormony u mužů

Hormonální rovnováha je i u mužů velmi důležitá. U mužů je důležité vyrovnat především hladinu testosteronu. Zatímco postupně během let ubývá hladina testosteronu, estrogen se naopak často tlačí vzhůru a způsobuje mnohé zdravotní a psychické potíže.

Hlavní mužský hormon testosteron se v mužském těle stará o správnou potenci, dlouhotrvající rekci, přirozený metabolismus tuků a psychickou pohodu. Estrogen působí přesně opačně.

Jaký vliv mají estrogenní hormony u mužů

  • způsobují gynekomastii - zvětšování prsů
  • v těle zabírají místo důležitému mužskému hormonu testosteronu
  • způsobují nízké libido
  • pomáhají k ukládání tuků
  • projevují se depresemi, padáním vlasů bolestmi hlavy

Jak kontrolovat estrogen v mužském těle

Správnou hladinu estrogenu v mužském těle, pomáhají udržovat léky, které se zaměřují na snížení nebo udržení hladiny estrogenních hormonů. Tyto léky inhibují aktivitu aromatázy v mužském těle.


Mladá žena na louce plné květin

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží