Fenoly pomáhají v průmyslu i medicíně. Jaké jsou další účely?
Fenoly jsou látky, které jsou v hledáčcích vědců, chemiků a lékařů už řadu let. Vědci za dobu jejich zkoumání popsali už
tisíce různých druhů. Co o fenolech víme? Tyto látky jsou ve velkém množství
obsaženy ve všech
částech rostlin. Najdeme je v
kořenech, stonku,
listech i cévním systému. V
listech rostlin jsou obsaženy v chlorofylu během roku. Pouze na
podzim se projevují nádherným
zbarvením v podobě
červených a purpurových odstínů.
Fenolová barviva umí obarvit rostlinu od
červené k tmavě purpurové. Typickou barvu fenoly propůjčují například brusinkám, jablkům, švestkám, granátovým jablkům, lilku i ostatním bobulím, ovoci i zelenině. Díky fenolu mají
plody ovoce a zeleniny svou typickou a nezaměnitelnou barvu.
Účinné látky fenolů? Podporují léčbu bolesti v krku a používají se pro výrobu chemikálií
Fenoly byly mnohokrát podrobeny nejrůznějším výzkumům. Později se dokonce staly předmětem zájmu pro objevení schopnosti vychytávat volné radikály. Fenoly mají také silné antioxidační účinky, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Například bylo vlivem podrobného zkoumání fenolů zjištěno, že vitamín C, působící jako přírodní lapač ve vodě rozpustných volných radikálů, je obsažen ve fenolech ovoce a zeleniny. Fenoly, v kombinaci s vitamíny, spolupracují ve vychytávání volných radikálů i v jiných účincích, prospěšných pro správné fungování lidského organismu. Například mají zvýšené protirakovinné účinky. Není divu, že jsou fenoly centrem zájmu ve farmaceutickém průmyslu.
Fenoly jsou také uměle vyráběné chemikálie. Používají se nejčastěji při výrobě plastů, nylonu 6 a dalších umělých vláken a bisfenolu A. Fenol je hlavní chemický meziprodukt používaný při výrobě chemických vláken a fenolových pryskyřic. Díky svým protislizovým účinkům je používaný v chemikáliích pro zamezení růstu houbového slizu a bakterií, například v průmyslových vodních systémech i jako dezinfekční prostředek. Ve farmaceutickém průmyslu je používá při výrobě léčiv proti bolesti v krku i proti kožním onemocněním, například pro léčbu bradavic.
Fenoly a nežádoucí účinky. Pozor na špatné dávkování!
Fenoly jsou látky, které je nutné používat podle předepsaného množství. Nadměrné působení chemikálií z početné skupiny fenolů může způsobovat celou řadu zdravotních problémů.
Nadměrné působení fenolu může způsobit
poškození mozku, zažívacího traktu, očí, srdce, ledvin, jater, plic, periferních nervů, pokožky a nenarozených dětí. Fenol může také způsobit
genetické poruchy. Fenoly jsou mimo jiné
toxické pro vodní živočichy. Zejména ryby jsou na tyto látky velmi citlivé. Chlorované fenoly účinně
likvidují vodní organismy. Fenol je v chemickém průmyslu řazen mezi
těkavé organické látky (VOC), které mohou přispívat k tvorbě přízemního ozonu i fotochemického smogu.
Fenoly jsou schopné tvořit estery fenoláty i oxoniové soli. Jaké mají další vlastnosti?
Fenoly řadíme mezi sloučeniny. V chemii jsou považovány za sloučeniny, obsahující OH skupinu vázanou v aromatickém jádře. Stejně jako alkoholy umí tvořit estery, fenoláty i oxiniové soli. Pokud srovnáme fenoly s alkoholy, jsou kyselejší. Dají se používat k přípravě fenolátů i jako hydroxidy alkalických kovů.
Fenoly řadíme do dvou skupin. První skupinou jsou fenoly s jednou hydroxylovou skupinou, které jsou stálé vůči oxidaci. Druhá skupina je tvořena fenoly se dvěma OH skupinami v poloze para a ortho. Tyto fenoly se oxidují při porušení aromatického kruhu. Takto vznikají chinony. Samotný fenol je v čisté podobě bezbarvá nebo bílá pevná látka. Poznáme ji podle výrazného sladkého zápachu, působícího dráždivě. Vypařuje se pomaleji než voda a snadno se v ní rozpouští. Je hořlavý.
Fenoly působí nepříznivě na zdraví zaměstnanců, pracujících v chemickém průmyslu. Jedovatý je, pokud zaměstnanci dýchají kontaminovaný vzduch touto sloučeninou, nebo pokud dojde ke kontaktu fenolu s pokožkou během procesu výroby nebo používání.
S fenoly se může lidský organismus dostat do styku také dýcháním tabákového kouře a to i pasivní metodou, pitím vody z kontaminovaného podzemního nebo povrchového zdroje, spolknutí přípravků obsahujících fenol. Nebezpečná může být i koupel s přípravky obsahující fenoly a také při natírání těla krémy s fenolem.