Fytosteroly

Zpět do slovníku

Fytosteroly jsou obsažené v rostlinách. Jak pomáhají lidskému organismu?

Fytosteroly jsou chemické látky, spadající do skupiny sterolů. Patří sem mimo jiné tak cholesterol a sterol. Všechny tyto sloučeniny jsou si podobné. Cholesterol produkuje lidský organismus. Fytosteroly - fyto - napovídají, že jsou produkovány rostlinami. Ačkoliv jsou si tyto sloučeniny chemicky velmi podobné, mají každá z nich jiný účinek i význam.

Znáte rozdíl mezi fytosterolem a cholesterolem?

Mezi nejrozšířenější fytosteroly patří například stigmasterol, beta-sitosterol a kampesterol. Fytosteroly jsou si nejvíce chemicky podobné s cholesterolem, přesto mají v našem těle velmi rozdílný význam.
Cholesterol je pro tělo škodlivý. Účastní se na vzniku aterosklerózy. Jeho vlivem dochází také k poleptání vnitřní stěny cév a následuje snížení průchodnosti cév. V důsledku tohoto vlivu vznikají nejčastější civilizační choroby, jako jechoroba srdeční, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo uzávěr tepen dolních končetin.
Cholesterol je do lidského těla přijímán potravou. Váže na sebe tukové částice a přes střevní stěnu se dostává do krve. A zde přichází na řadu fytosteroly. Které díky své velmi podobné chemické struktuře na sebe nezdravý cholesterol navážou a zabrání tím jeho přestupu přes střevní stěnu do krve, kde může škodit. Cholesterol je pak stolicí vyplavován z těla ven.

Fytosteroly pomáhají redukovat tuk v těle. Jaké mají další účinky?

Sloučeniny Fytosterolů dokážou na sebe velmi účinně navázat tukové částice. Cholesterol se po zásahu fytosterolů nemůže na tuky navázat a je odplavován spolu s dalšími nežádoucími látkami z těla pryč.
Fytosteroly mají další účinky na lidské zdraví, například:
  • zmírňují zánětlivé procesy v těle
  • snižují hladinu nezdravého cholesterolu v lidském organismu
  • jsou přírodními antioxidanty
  • zlepšují vyplavování všech toxinů z těla
  • stimulují správnou funkci slinivky k vyšší produkci inzulinu

Fytosteroly jsou chemické látky v potravinách, kde jsou nejvíce obsaženy?

Lidský organismus fytosteroly sám od sebe produkovat neumí. Je nutné proto konzumovat potraviny rostlinného původu. Fytosteroly jsou přirozeně obsažené v zelenině, ovoci i celozrnném pečivu. Kromě toho jsou ve vyšší míře obsaženy v oříškách, mandlích, pohance, sezamových semíncích, rýžových otrubách, slunečnicovém oleji nebo řepce. Velké množství fytosterolů obsahují banány, jablka i brokolice. Protože jsou zdraví prospěšné, výrobci jej přidávají také do margarínů, jogurtových nápojů nebo mléčných výrobků.

Fytosteroly a nežádoucí účinky. Mají nějaké?

Pokud se pacient léčí s vysokou hladinou cholesterolu v krvi léky předepsanými lékařem, doporučujeme se poradit o užívání fytosterolů s lékařem nebo lékárníkem.
Přílišné množství fytosterolů má za následek nižší vstřebávání beta karotenu, co může vést ke snížení hladiny vitaminu A v lidském organismu. Tento stav může být nebezpečný především pro těhotné a kojící ženy. Vysoký příjem fytosterolů vytlačuje z lidského organismu škodlivý cholesterol, který potřebují hlavně malé děti, pro správný růst.


Zdravá ovocná miska ke snídani

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží